Ministr Zaorálek vytkl prozatímní šéfce NGP způsob odvolání Budaka

26.11.2019 20:12 | Zprávy

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) vytkl prozatímní ředitelce Národní galerie Praha způsob, jakým odvolala Adama Budaka z funkce kurátora speciálních projektů galerie. Anna-Marie Nedoma, kterou ministr pověřil vedením instituce na konci září, má podle něj napříště personální změny konzultovat s ministerstvem. Důvody, jimiž Nedoma odvolání Budaka Zaorálkovi zdůvodnila, ale ministr považuje za závažné. ČTK to dnes po zasedání garanční rady galerie, kterou ministr svolal, sdělila mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Ministr Zaorálek vytkl prozatímní šéfce NGP způsob odvolání Budaka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Nedoma v půlce listopadu propustila kurátora Budaka, kterého do instituce přivedl její někdejší ředitel Jiří Fajt. Svůj krok odůvodnila nadbytečností Budakovy pozice a tím, že Budakovo propuštění bylo mimo jiné nutné pro konsolidaci galerie z organizačního a finančního hlediska.

Proti odvolání Budaka vznikla petice, podepsalo ji asi 250 lidí. V otevřeném dopise Zaorálkovi uvedli, že po Jiřím Fajtovi a Otto M. Urbanovi jde o třetí odchod odborné osobnosti, se kterou se galerie musí vyrovnat. „Okolnosti propuštění Adama Budaka jsou přinejmenším kontroverzní a eticky diskutabilní,“ stojí v petici.

„Paní generální ředitelce jsem zdůraznil, že jakékoliv budoucí personální změny musejí být příště konzultovány s vedením Ministerstva kultury. Vytkl jsem jí také způsob, jakým byl Adam Budak odvolán, a jak neúplně a nejasně o této záležitosti informovala veřejnost. Nicméně důvody, které mi generální ředitelka k odvolání A. Budaka sdělila, považuji za vážné,“ uvedl Zaorálek.

Prozatímní ředitelka Národní galerie dnes ministrovi kultury a garanční radě galerie jako hlavní argumenty pro odvolání Budaka jmenovala to, že nepředložil výstavní radě galerie ke schválení „jediný vlastní realizovatelný projekt na rok 2020“, podnikal služební cesty bez jasného účelu a přínosu pro galerii, spojené s extrémními cestovními výdaji, nebo že vyplácel některým umělcům, jejichž výstavy si prosadil, vysoké honoráře za vytvoření díla a vystavení v Národní galerii; podle ředitelky obvykle umělci v prestižních galeriích a nekomerčních muzeích vystavují bez nároku na honorář.

Budak podle ní při nástupu do Národní galerie podepsal prohlášení, že nevykonává žádnou jinou výdělečnou činnost, ačkoliv ji později vykonával. Nedoma také uvedla, že podle americké Transparency International Budak zkreslil vědomě svou předešlou praxi, její délku a důvody zániku pracovního poměru.

Adam Budak byl v roce 2014 jmenován do funkce hlavního kurátora Národní galerie. Tato funkce byla posléze Fajtem zrušena a Budak se stal kurátorem speciálních projektů. Teď běží Budakovi v galerii výpovědní doba do 31. ledna 2020.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

18:36 Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

Bývalý radní České televize Zdeněk Šarapatka se nevybíravě pustil do europoslankyně a předsedkyně KS…