„Vůbec nemusí být zjištěno, zdali se (Řehka) nějakého provinění dopustil, a pokud ano, jak bylo závažné, anebo ne,“ uvedl Metnar. Řízení dosud nebylo zahájeno, protože nyní Řehka působí v zahraničí. Je zástupcem velitele Mnohonárodní divize severovýchod v polském Elblagu. Kárné řízení povede podle Metnara náčelník generálního štábu Aleš Opata.
„Všichni vojáci napjatě sledují politické komentáře, řada z nich by chtěla vyjádřil svůj názor. Ale jako profesionálové znají svou pozici. Mimo jiné si uvědomují, že dobrovolným vstupem do armády se zavázali být podle litery zákona striktně apolitičtí,“ komentoval záležitost ministr obrany. Řehku ale také označil za perspektivního generála, který jistě „bude mít šanci ještě celou řadu věcí dokázat“.
Řehka na Zaorálkovy úvahy reagoval na svém facebookovém profilu mimo jiné slovy: „Taková nuznost, ubohost, nízkost.“ V závěru poměrně obsáhlého textu, v němž upozornil i na „podkopávání“ obranyschopnosti a bezpečnosti vojáků v misi, zaspekuloval o sabotáži, minimálně v morální rovině.
Záležitost se stala předmětem interpelací už před týdnem. „Myslím si, že zde pan generál Řehka trošku přestřelil, trošku moc přestřelil a měl by si jasně ujasnit podle ústavy, kde je pozice poslance, zákonodárce a kde je pozice vojáka, který má bránit českou zemi,“ řekl ve svém dotazu na Metnara komunistický poslanec Leo Luzar. Už tehdy ministr obrany řekl, že věc se bude kázeňsky řešit po Řehkově návratu ze zahraničí.
Zaorálkova vyjádření ale Metnar pokládá za nešťastná. Návrh debatovat o stažení vojáků z Afghánistánu dnes znovu odmítl. Poukázal na to, že nový mandát působení české armády v misích letos schválily obě parlamentní komory.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab