„V naší zahraniční politice budeme vždy prosazovat své zájmy. Nezapomeneme ale nikdy, že zahraniční politika musí odrážet i naše hodnoty, kterými jsou svoboda a demokracie, lidská práva, právní stát, lidská důstojnost, rovnost příležitostí, solidarita a odpovědnost,“ řekl Petříček. Česko podle něj má historickou zkušenost s totalitními režimy, proto chce vyjadřovat solidaritu s těmi, kdo bojují za dodržování lidských práv.
Za klíčové považuje, aby česká zahraniční politika byla kontinuální a dodržovala kurz přijatý po roce 1989. „Je jediný správný. Navedl nás zpět do lůna demokratického a svobodného Západu symbolizovaného Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí. Ty ztělesňují hodnoty, ke kterým se v zahraniční politice hlásíme: svobodu, demokracii, lidská práva, právní stát, ale i rovnost příležitostí, solidaritu a odpovědnost,“ řekl ministr.
Česko musí podle Petříčka do budoucna také mluvit navenek jedním hlasem, proto považuje za důležité pravidelné schůzky ústavních činitelů, kde si budou vysvětlovat svá stanoviska. Chce také, aby na zahraniční politice panovala shoda nejen napříč politickým spektrem, ale i v širší společnosti. Chce proto o ní debatovat i se zástupci občanské společnosti, akademické sféry, obchodu nebo se sociálními partnery.
Ministr v projevu zdůraznil potřebu udržování dobrých vztahů se sousedními státy, zejména v této souvislosti vyzdvihl význam Německa. Budoucnost Česka je podle něj jedině v EU a Praha musí aktivně vstupovat do debat o tom, jak bude Unie vypadat. „Budeme podporovat prohlubování vnitřního trhu, rozvoj evropské bezpečnostní a obranné politiky,“ řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk