Kritická situace v přetížené chebské nemocnici se měla původně řešit převozem pacientů do Německa. Nakonec však pacienti byli preváženi za zvuku houkaček, s doprovodem policie a se zapojením armádního vrtulníku do nemocnic v českém vnitrozemí.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však – i přes naléhání vedení kraje – převoz pacientů přes blízké hranice do Německa odmítl. Má to být jasným signálem pro občany této země, že se o ně postará Česká republika.
„Ve chvíli, kdy jde o záchranu každého jednotlivého života, jsou úvahy o signálech či o prestiži neakceptovatelné,“ uvedl za signatáře petice k otevření hranic pro sanitky Libor Dušek.
Kritici uvádějí, že Blatného slib s posilou v podobě tří lékařů nepomůže tak výrazně, jak by mohl pomoct převoz byť jen několika málo pacientů za nedaleké hranice, kde o ně může být dobře postaráno.
Více ZDE
Situace vyvolala názorový střet mezi imunologem Zdeňkem Helem a samotným ministrem zdravotnictví. „Pan ministr Blatný zatvrzele odmítá pomoc Německa. Ze strany Německa jde o symbol dobré vůle, přátelství a soudržnosti mezi sousedy, o symbol evropanství. Stejně jako pan ministr odmítá pomoc vědecké komunity, odmítá pomoc Evropy. Pane ministře, odstupte,“ napsal Hel ve svém tweetu.
Reakce resortu zdravotnictví na sebe nenechala dlouho čekat. „Chcete říci, že jsou čeští zdravotníci horší než Němci? Není pravda ani to, že nekomunikujeme s vědeckou komunitou. Odmítáme jen nevědecký nátlak některých uskupení. Odborné skupiny na MZd jsou otevřeny všem, kdo jsou ochotni převzít odpovědnost a pracovat. Najdete k tomu odvahu?“ ohradil se resort.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab