Ministři zahraničí V4 a Balkánu budou v Praze jednat o migraci

09.11.2015 18:25 | Zprávy

Ministři zahraničí třináctky zemí budou v pátek v Praze jednat o migraci a o rozšiřování Evropské unie. Zasedání se zúčastní šéfové diplomacií visegrádské čtyřky (V4), západního Balkánu, Slovinska, Chorvatska a Británie a místopředseda Evropské komise (EK) Frans Timmermans. Ten již ve čtvrtek v Praze zahájí dvoudenní Prague European Summit, který bude probírat další směřování Evropské unie.

Ministři zahraničí V4 a Balkánu budou v Praze jednat o migraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na chrám sv. Víta v areálu Pražského hradu

Hlavním tématem pátečního jednání zemí V4 a Balkánu, jehož součástí bude i podpis dohody o založení západobalkánského fondu, má být migrace, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí. Přes západní Balkán míří do Evropy největší počty uprchlíků, kteří směřují zejména do Německa. Jejich příliv neustává ani s blížící se zimou. Jen v říjnu dorazilo přes Středozemní moře do Evropy podle Úřadu vysokého komisař pro lidská práva (UNHCR) rekordních 218.000 migrantů, tedy zhruba stejně jako za celý loňský rok. Od ledna do konce září překročilo hranice EU podle agentury Frontex asi 710.000 migrantů.

Státy V4 dlouhodobě odmítají plán EK na povinné kvóty

Ze západního Balkánu pozvala ČR jako předsednická země V4 (dále Slovensko, Maďarsko, Polsko) do Prahy šéfy diplomacií Srbska, Albánie, Bosny, Makedonie, Černé Hory a Kosova. V Praze se má hovořit i o pokroku těchto zemí na jejich cestě do unie. Černá Hora a Srbsko již vedou rozhovory o vstupu do EU a Makedonie a Albánie mají status kandidáta. Bosna má zatím s unií uzavřenu pouze stabilizační a asociační dohodu, která začala platit letos v červnu. Kosovo je považováno jen za potenciálního kandidáta, protože jeho nezávislost, vyhlášenou v roce 2008, zatím uznává jen 23 z 28 zemí EU, včetně ČR.

Zrod západobalkánského fondu byl zřejmě inspirován fondem visegrádským. Ten od roku 2000 podporuje spolupráci V4 například v kultuře, vědě či školství.

Státy V4 dlouhodobě odmítají plán EK na povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků, který tři z nich (kromě Polska) odmítly i při hlasování v Bruselu. Slovensko dokonce oznámilo, že se zmiňovanému rozhodnutí nepodřídí a že ho napadne u unijního soudu. V otázce migrace bývá z Bruselu a západních zemí EU často kritizováno zejména Maďarsko, které jako první použilo jako protiimigrační opatření plot (v září na hranicích se Srbskem a v říjnu i na hranici s Chorvatskem). Po Budepešti ale začaly kontroly na hranicích zavádět i další země EU.

Dnes jednali o migraci v Praze čeští velvyslanci ze zemí nejvíce postižení uprchlickou krizí. Ambasadoři ze zemí Blízkého východu, severní Afriky i Evropy přijeli podat aktuální zprávu o situaci v jejich působišti a poradit se o dalším vhodném postupu ČR. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) využije rady velvyslanců premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na migračním summitu EU ve středu a čtvrtek na Maltě a dostane je také Bezpečnostní rada státu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…