Čeští senátoři vytvořili komisi, ve které se předběžnými auditními zprávami chtěli zabývat. Jste se členy této komise v kontaktu?
Ano, komunikujeme spolu písemně. V červnu mne nejprve pan senátor Zdeněk Nytra v dopise informoval o vzniku senátní komise k návrhům auditních zpráv. Potom jsem od něj dostala 3. července další dopis, v němž vyzýval k poskytnutí návrhu auditních zpráv. Ještě předtím nám ale Evropská komise výslovně sdělila, že podle příslušného evropského nařízení nesmí být návrh auditní zprávy poskytnut žádným jiným subjektům než těm, kterým byl tento dokument Evropskou komisí adresován. Tento by bylo možné poskytnout pouze tehdy, pokud existoval převažující veřejný zájem na jeho zpřístupnění. V tomto konkrétním případě ale Komise dospěla k závěru, že takový veřejný zájem shledat nelze. Proto jsem už 12. července panu Nytrovi písemně doporučila, aby se se žádostí o poskytnutí dokumentu obrátil přímo na jeho autora, tedy právě na Evropskou komisi.
Kontaktoval vás osobně kdokoli ze senátorů a požádal například o osobní setkání, kde by šlo celou věc prodiskutovat?
Nikoliv, o osobní setkání mě žádný ze senátorů nepožádal.
Senátor Lukáš Wagenknecht na Twitteru uvedl: „Protichůdná, nesrozumitelná stanoviska EK a MF. Ministryně Schillerová tvrdí, že komisi Senátu nemůže kvůli dopisu EK poskytnout auditní zprávy o střetu zájmů premiéra Babiše. EK říká, že žádný takový dokument neexistuje.“ Má pravdu?
Dopis Evropské komise o tom, že návrh auditní zprávy nemůžeme žádným třetím osobám poskytnout, samozřejmě existuje. Je panu Wagenknechtovi k dispozici na internetových stránkách Ministerstva financí, kde jsme jej uveřejnili.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový