Český Krumlov je bezesporu jedním z nejkrásnějších českých, možná i evropských měst. Láká turisty doslova z celého světa. Ti ale v úžasu nezůstanou stát jen při pohledu na krásy městečka zapsaného na seznamu Unesco, ale i při pohledu na jídelní lístky v některých restauracích.
Hranolky za 259, utopenec za 199. Turistu prý málem trefil šlak
Před dvěma lety se začátkem srpna pro ParlamentniListy.cz v Českém Krumlově rozčílil turista z Tábora, že smažák stojí 170 korun a guláš dvě stovky. Minulý rok jsme v jedné z tradičních krumlovských hospod objevili smažený sýr s přílohou a tatarskou omáčkou za necelé dvě stovky. Podobná byla i cena guláše s houskovým knedlíkem. Letos už je cena „smažáku“ na stejném místě kolem 240 korun, dost přes dvě stovky se přehoupl i zmíněný gulášek. Jak nám turisté, které jsme oslovili, řekli, na vyšší ceny si už Češi za poslední dobu asi zvykli, vše by ale mělo mít své meze.
(FOTO: Zuzana Bednářová)
„Letos jsme se s manželkou rozhodli, že si projedeme Čechy. Nechtělo se nám moc k moři, když je takové horko i u nás. Ale tedy, že bychom tím ušetřili, to rozhodně ne,“ kroutil hlavou muž, který se nám představil jako Milan. Prozradil, že při pohledu na nabídku některých českokrumlovských restaurací ho lidově řečeno, málem trefil šlak.
„Fakt jsem viděl utopence snad za dvě stovky. A plněné knedlíky uzeným a se zelím víc než čtyři stovky,“ valil oči. „Asi prostě musíte hledat. Našli jsme i rozumnější ceny. Třeba toho utopence za necelou stovku. Ale i tak mi to přijde dost. Vám ne?“ zajímal se.
(FOTO: Zuzana Bednářová)
Pravdou je, že „hledání“ se turistům, ale samozřejmě i místním, vyplatí. Prošli jsme velkou část krumlovských hospůdek a restaurací a narazili tak například i na smažený sýr s přílohou pod 180 korun, nebo svíčkovou na smetaně pod dvě stovky.
(FOTO: Zuzana Bednářová)
Litr kohoutkové vody za 150 korun
Rozhodnete se ušetřit, vzít si svačinu do batohu a v některé z malebných krumlovských hospůdek si dát jen pití? I to vám ale může celkem udělat díru do rozpočtu. Svým očím jsme nevěřili, když jsme v jednom z nápojových lístků objevili litr kohoutkové vody za 150 korun. „Jasně, to je fakt hodně. Ale víte, nedivte se, stane se, že si někdo dá fakt jen tu vodu z kohoutku. Maximálně k tomu třeba dítěti koupí colu nebo jinou limonádu. A pak tam sedí jakou dobu a zabírá místo pro zákazníky, kteří přijdou na oběd nebo večeři,“ vysvětlil nám jeden z místních, který ale jméno uvést nechtěl.
(FOTO: Zuzana Bednářová)
I v tomto případě samozřejmě platí, že ne ve všech podnicích jsou u nápojů takové ceny. Turista se prostě musí rozhodnout, jestli ho posezení vyjde dráž na třeba „zajímavějším“ místě například s krásným výhledem, nebo si zajde do nějaké jiné hospůdky, kam častěji zamíří i místní, neboť ví, že ceny jsou tam přijatelnější.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora