Místopředseda Nejvyššího soudu o názorech, co mají být brány vážně

28.12.2013 20:45 | Zprávy

Přestože nový občanský zákoník, který začne platit na Nový rok 2014, nezpůsobí přímo kolaps, přinese řadu problémů. V rozhovoru pro server iHNed.cz to uvedl místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala. Přiznává, že při hledání významu řady ustanovení zákoníku bude nutné zkoumat i judikaturu z doby Rakousko-Uherska. Fialu také zarazilo, že nebyl vyslyšen apel předsedů odvolacích soudů.

Místopředseda Nejvyššího soudu o názorech, co mají být brány vážně
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Fiala přiznává, že první roky platnosti nového občanského zákoníku se sníží předvídatelnost soudních rozhodnutí: „Když se dnes jako podnikatel nebo občan obrátíte na advokáta s prosbou o radu, řekne vám, jak celá věc dopadne. Ví totiž, jak soudy v obdobných věcech rozhodují. Příští rok vám ale korektní advokát na vaši otázku řekne pouze svůj názor a dodá, že neví, kam se bude ubírat judikatura soudů,“ uvedl Fiala.

Význam řady ustanovení nového občanského zákoníku bude nutné hledat v soudních verdiktech minulých. Jak hluboko do minulosti budou muset soudci v takových případech zajít? „Celá řada dosud precedentních rozhodnutí bude použitelná. Nejvyšší soud bude mít jistě tendenci použít z judikatury všechno, co se použít dá. Je to totiž zkrácení cesty ke stabilizaci poměrů. Musíme se ale dívat nejen do minulosti české judikatury, ale i do judikatury zahraniční. Osobně se již dvacet let specializuji na dědické právo. Vždy jsem hledal řešení typových problémů i v judikatuře velmi staré, třeba i z doby Rakouska-Uherska. Tedy ano, budeme muset sahat do velmi starých rozhodnutí, prvorepublikových i dřívějších.

Nový občanský zákoník je totiž v mnohém velmi podobný Obecnému zákoníku občanskému z roku 1811. Na druhou stranu je třeba postupovat velmi obezřetně, protože nezměněná ustanovení zákoníku z roku 1811 byla jinak vykládána v 19. století a jinak jsou dnes vykládána rakouskými soudy. Představa, že jen oprášíme staré komentáře, proto není správná,“ konstatoval Fiala.

Přiznal také, že jej zarazilo, že nebyl brán v potaz jednomyslný apel předsedů odvolacích soudů, kteří se obrátili na ministryni spravedlnosti s tím, že doprovodná legislativa zatím neumožňuje plynulé rozběhnutí agend od 1. ledna 2014. „Jestliže se představitelé všech krajských soudů na něčem shodnou, mělo by to být bráno vážně. A pokud byl jejich apel odmítnut, mělo se jasně zdůvodnit, proč tato obava nebyla na místě,“ podotkl místopředseda Nejvyššího soudu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

18:15 Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

Gesto slovenského studenta, který při převzetí ocenění odmítl podat ruku prezidentovi Peteru Pellegr…