Fiala přiznává, že první roky platnosti nového občanského zákoníku se sníží předvídatelnost soudních rozhodnutí: „Když se dnes jako podnikatel nebo občan obrátíte na advokáta s prosbou o radu, řekne vám, jak celá věc dopadne. Ví totiž, jak soudy v obdobných věcech rozhodují. Příští rok vám ale korektní advokát na vaši otázku řekne pouze svůj názor a dodá, že neví, kam se bude ubírat judikatura soudů,“ uvedl Fiala.
Význam řady ustanovení nového občanského zákoníku bude nutné hledat v soudních verdiktech minulých. Jak hluboko do minulosti budou muset soudci v takových případech zajít? „Celá řada dosud precedentních rozhodnutí bude použitelná. Nejvyšší soud bude mít jistě tendenci použít z judikatury všechno, co se použít dá. Je to totiž zkrácení cesty ke stabilizaci poměrů. Musíme se ale dívat nejen do minulosti české judikatury, ale i do judikatury zahraniční. Osobně se již dvacet let specializuji na dědické právo. Vždy jsem hledal řešení typových problémů i v judikatuře velmi staré, třeba i z doby Rakouska-Uherska. Tedy ano, budeme muset sahat do velmi starých rozhodnutí, prvorepublikových i dřívějších.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam