Sám Babiš se v kampani i po volbách často zmiňoval o centrálních nákupech vybavení pro státní správu (obvykle svým oblíbeným příměrem, že každé ministerstvo si kupuje zvlášť dokonce i židle). Podle Baránka je podobně zajímavým nápadem využití Českomoravské záruční a rozvojové banky. K jejímu zřízení podnikatelé již v roce 1991 přemlouvali tehdejšího premiéra Petra Pitharta, když potřebovali záruční a rozvojovou banku pro malé firmy.
„Cílem záměru bylo poskytovat záruky za úvěry, snížení úroků z úvěrů u komerčních bank a další podpora vznikajícímu soukromnickému stavu prostřednictvím rozvojových programů,“ vysvětluje podnikatel. Pithartova vláda tehdy projekt schválila, i když proti němu vehementně protestoval ministr financí Václav Klaus.
Banka funguje dodnes a je stoprocentně vlastněná státem. Proto podnikatelé Babišovi navrhují, aby se stala státní rozvojovou bankou, což by mimo jiné obnášelo, že by ministerstva i další úřady musely provádět finanční operace jejím prostřednictvím.
Tím by podle Baránka zanikly stovky míst tzv. resortních nákupčích, kteří nyní o nákupech rozhodují, a zamezilo by se bujné korupci. Rapidně by se snížila i byrokracie. „Stejně jako u centrálního nákupu se bude státní správa pod různými záminkami tvrdě bránit a je nanejvýš jasné proč. Určití lidé v jednotlivých resortech a úřadech přijdou o velmi výnosné trafiky,“ varuje místopředseda podnikatelů. Přesto věří, že se pragmatickému Babišovi podaří záměr prosadit.
- Otevřený dopis ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav