Eurokomisařka Věra Jourová již v červnu tohoto roku sdělila serveru Aktuálně.cz, že by mladí lidé měli pomoci svým rodičům a prarodičům s ověřováním informací, které si přečtou na internetu, např. v řetězových e-mailech, které často obsahují celou řadu zavádějících informací.
„Už jsem mluvila s mladými youtubery, ať osloví svoje vrstevníky a vyzvou je, ať se baví s babičkou a s dědečkem. Ať je nenechávají samotné u počítačů, nenechávají je dostávat se do stavů strachu a hysterie. Nevidím za tím jen společenskou škodlivost toho, že se distribuují nějaké lživé informace. Pro mě je to i obrázek toho, že máme seniory, kteří jsou tomu vystaveni kvůli tomu, že jsou s tím sami. To je obrovský společenský problém,“ prohlásila Jourová v červnu tohoto roku.
A Filip Titlbach se k ní v rámci výzvy „přetrhni řetěz“ o pár měsíců později přidal.
„Oslovte svoje babičky a dědečky, postujte, co jim chodí do mailů, a zkuste také vysvětlovat, že ne všechny přeposlané zprávy od jejich kamarádů se zakládají na pravdě. Zkuste jim nabídnou alternativu, kde hledat ověřené informace. Přetněte řetěz, uděláte dobrou věc,“ požádal své spoluobčany na sociální síti Twitter novinář.
Sám požádal svou babičku, aby mu přeposlala řetězové e-maily, které se k ní dostávají. Zjistil, že řada z nich se týká migrantů a uprchlíků, naznačují, že se na Evropskou unii valí migranti, kteří se zde budou chovat nevděčně.
Požádal jsem babičku, aby mi přeposílala všechny řetězové maily, které jí přichází od dalších seniorů. Budu je sem postupně postovat, abyste viděli, co čtou a čemu pak následně možná i věří vaši prarodiče. pic.twitter.com/GIjzn1Q6cx
— Filip Titlbach (@FilipTitlbach) October 30, 2019
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp