Mluvili jsme se zhrouceným majitelem bistra v Německu. Uprchlíci si sednou dovnitř, je jich padesát, a pak to začne

11.11.2015 11:01 | Zprávy

Vlna uprchlíků, jejichž příliv se nedaří brzdit, natož blokovat, si vybírá daň i v případě drobných živnostníků. ParlamentníListy.cz měly v Praze možnost hovořit s majitelem bistra, které na pár týdnů zavřel, jelikož mu uprchlíci ničili podnikání. A podle jeho slov se nemá na koho obrátit. Neexistuje prý síla, která by mu pomohla.

Mluvili jsme se zhrouceným majitelem bistra v Německu. Uprchlíci si sednou dovnitř, je jich padesát, a pak to začne
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

„Abych to uvedl na pravou míru, jsme v prdeli,“ řekl zkraje svého vyprávění Jorg M. „V Německu je totiž dvojí móda. První je politická, která říká, že bychom se měli radovat z každého uprchlíka, protože nám budou pomáhat v rozvoji ekonomiky. A pak je politika druhá, řekněme, že občanská, a ta říká něco jiného, ta říká, že je to mor, teror, děs,“ doplní pan Jorg.

Jeho příběh má konkrétní obrysy i následky. „Vy v Čechách to máte na benzínkách. Můžete se tam zastavit, dát si kafe nebo si něco uvařit v mikrovlnce. V Německu to je tak, že máme síť bister, kde si sednete a jíte. Jenomže všechno se změnilo v okamžiku, kdy si z mého bistra udělali uprchlíci ubytovnu. Ráno přišli a nešlo je vyhnat. Když jsem zavolal policii, dali rychle housku na opékání, když jsem vypnul proud, odcházelo i těch pár věrných, kteří ke mně roky chodí,“ dodal pan Jorg. Aniž by chtěl přibližovat název nebo město, ve kterém podniká. „To se mi vymstí, v Německu je propaganda, tak kritiku vůbec nezaznamenáte, jsme tam jako v akváriu,“ říká pro ParlamentníListy.cz dále.

Takže jak vypadal jeho jeden pracovní den? „Otvírám v sedm hodin, to už tam čekaly rodiny, nahrnuly se dovnitř a neodcházely ani v noci. Někdy máme nonstop, někdy ne. Teď už nemám ani hodinu, zavřel jsem. Umíte si snad představit, že vám v obchodě bude sedět padesát lidí? Co si s tím počnete, co s nimi chcete dělat?“ doplnil závěrem.

O kritické situaci svědčí i fakt, že se německý ministr vnitra Thomas de Maizière v minulém týdnu obrátil na Spolkový úřad pro migraci a apeloval na jeho pracovníky, aby neudělovali azyl každému, ale více zkoumali, zda žadatel skutečně pochází ze Sýrie. Úředníci by také měli zvážit možnost udílet dočasný status uprchlíka, který by se po roce znovu vyhodnocoval. Pokud by se ukázalo, že v rodné zemi běžence už panuje klid a mír, mohl by být vyzván k tomu, aby se vrátil domů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chceme svobodné volby.“ V Rumunsku lidé vyšli do ulic. A nebylo jich málo

22:10 „Chceme svobodné volby.“ V Rumunsku lidé vyšli do ulic. A nebylo jich málo

Desetitisíce lidí v neděli protestovaly v rumunské Bukurešti proti prosincovému rozhodnutí tamního n…