Mohl by se dnes opakovat Mnichov 38? Historik ukazuje na Macronovy výhrůžky i odchod Británie z EU

29.09.2018 10:48 | Zprávy

Historik a předseda Společnosti Edvarda Beneše Pavel Carbol se pro dnešní MF Dnes vyjádřil k výročí mnichovské dohody. Od jejího podpisu dnes uplynulo 80 let. „Jak bychom asi podobnou situaci ustáli v dnešních podmínkách?“ ptá se.

Mohl by se dnes opakovat Mnichov 38? Historik ukazuje na Macronovy výhrůžky i odchod Británie z EU
Foto: pevnosti.kvalitne.cz
Popisek: Signatáři mnichovské dohody

„Prezident Edvard Beneš učinil na konci září 1938 ono osudové rozhodnutí, které opřel o dva argumenty. Vnímal, že sami proti všem se efektivně bránit nemůžeme a Československo by bylo alibisticky označeno za startéra nového válečného konfliktu. Dalším minusem byla téměř třímilionová komunita československých Němců. Většina z nich by podle Beneše ve svém fanatismu téměř s jistotou rozpoutala občanskou válku s cílem pomoci Hitlerově agresi,“ podotkl Carbol.

Následně se zeptal, jak jsou na tom hlavní aktéři tehdejších vypjatých mnichovských událostí dnes. „Hlavním nezvedeným spojencem byla v září roku 1938 Francie. Země, která byla pro meziválečné Československo zčásti opravdu srdeční záležitostí. Inspirovala tvůrce naší tehdejší ústavy, tvorbu armády i politického systému jako takového. Právě její podíl na diktátu z Mnichova bolel asi nejvíce. Dnes můžeme atraktivně spekulovat, jak vnímá Čechy a Slováky, respektive střední Evropu, francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho administrativa. Ten, jakožto jeden z hlavních evropských lídrů, nevnímá prostor, ve kterém žijeme, zrovna v pozitivních souvislostech. Kritizuje vedení středoevropských států za odmítavý postoj k přerozdělování ilegálních migrantů,“ podotýká Carbol.

„Vkrádá se proto otázka, zda i přes tak zásadní neshody ohledně migrace by Macronova administrativa v případě potřeby vstoupila kvůli nám do války. Je přece jedním z našich hlavních spojenců v NATO. Nedopadlo by to stejně jako tehdy? Nenastala by zase ‚změna časů‘? Nebyla by civilní košile bližší než vojenský kabát?“ ptá se Carbol.

A spekuluje i o roli Velké Británie. „Britové zřejmě zůstanou spojeni nadále s větší částí Evropy jen členstvím v NATO. Otázka je, zda jim posléze ani toto členství nezačne vadit a jestli by byli schopni dostát svým spojeneckým závazkům i u těch zemí, o kterých ‚nic moc nevědí‘,“ uvedl.

„Přes všechny spojenecké podrazy však platí jedno z hesel ze září 1938: ‚Byli jsme a budem!‘ No a my jsme a vedeme stále polemiku, zda jsme se bránit, byť marně, měli, nebo ne. Co myslíte?“ uzavřel Carbol.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji

8:31 Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji

V Jižní Koreji to vře. Prezident vyhlásil stanné právo a oznámil národu, že neměl jinou možnost. Jen…