Monarchisté také tvrdí, že byla republika vyhlášena nedemokratickým způsobem, protože o ní nerozhodli ani občané v referendu, ani o tom řádně nehlasoval parlament. Zpochybňují i "rozbití" Rakouska-Uherska, které bylo podle nich "po dlouhá staletí životaschopným kulturně a civilizačně jednotným geopolitickým prostorem", na "do značné míry umělé státečky", které se později staly snadnou kořistí nacistického Německa a bolševického Ruska.
Stoupenci obnovy českého království se sešli už dopoledne na Malostranském náměstí, kde usilují o obnovu sochy rakousko-uherského maršála a českého šlechtice Jana Josefa Václava Radeckého z Radče.
Odpoledne se sešli u sochy knížete Václava na Václavském náměstí, odkud šli průvodem přes ulici Na příkopě a dále Královskou cestou ulicí Celetnou, přes Staroměstské náměstí, Karlovou ulicí k soše císaře a krále Karla IV. na Křížovnické náměstí. Tam zazpívali hymnu rakousko-uherského mocnářství a odebrali se na loď, na které mají maketu sochy císaře Františka Josefa I.
Monarchisté usilují o to, aby se po Františku Josefu I. jmenovala v Praze alespoň jedna ulice, a o obnovu jeho pomníku u Hlavního nádraží, které kdysi neslo jeho jméno.
- SLEDUJEME státní svátek: 28. říjen
Čtěte dále:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: afk