Rektor Masarykovy univerzity hned na úvod odmítl, že by mediálně zneužil nabídku na účast ve vládě, kterou mu předložil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, z čehož Babiš Beka obvinil. „Já jsem měl s panem Babišem zcela korektní rozhovor, ve kterém jsem slušně odmítl nabídku a poté jsem to korektně sdělil novinářům,“ prohlásil Bek. Chce zůstat rektorem Masarykovy univerzity do roku 2019, kdy mu končí mandát, a ničím jiným se nechce zabývat.
Moderátor Moravec poté poukázal na slova Jaroslava Plesla, šéfredaktora deníku MF Dnes, který před pár lety koupil Andrej Babiš. „Rektor Bek a profesor Fiala v těchto dnech kompromitují celou akademickou obec a názorně předvádějí antiintelektuálně naladěnému občanstvu, k čemu ty školy platí. K tomu, aby se tam děti učily vzdávat se odpovědnosti. Dobrá práce, hoši!“ rýpl si na sociální síti Facebook Plesl do pánů, kteří odmítali vstoupit do menšinové vlády Andreje Babiše.
Bek Pleslova slova odmítl. Domnívá se totiž, že projevem zodpovědnosti je neopouštět rozdělanou práci. „Já jako rektor nechci příliš hovořit o politice, protože jako rektor musím hájit především instituci, kterou zastupuji, ale samozřejmě, že jako občan mám svou politickou preferenci a jsem přesvědčen, že jakoukoli funkci lze vykonávat jen v souladu se svým vnitřním přesvědčením.“
Profesor Sokol uznal, že část společnosti je vůči intelektuálům negativně naladěna, ale doplnil, že je třeba podívat se na to, kde má tato nálada kořeny. „Část společnosti možná je antiintelektuálně naladěná a ten důvod spočívá v tom, že si veřejnost neuvědomuje, v čem spočívá role intelektuálů. Ona není v tom, že mají intelektuálové působit ve vládě, ona je spíš v jejich roli na univerzitní půdě, v akademii a tak podobně,“ podotkl Sokol.
Jedním dechem dodal, že demokracie si musejí hledět všichni občané. Pokud si jí nehledí, tak bude demokracie vždy ohrožena. Záchrannou sítí pro demokraty mají být pevně ukotvené a respektované instituce, a tady se Sokolovi bohužel zdá, že je teď „loďka institucí“ poněkud rozkývána a to není dobře. Když se to profesor Sokol snaží vysvětlit studentům, poukazuje na pravidla silničního provozu. „Kdyby na silnici neplatila pravidla silničního provozu a policajti by občas někomu nedali pokutu, tak by se normální lidi nemohli na silnici odvážit,“ upozornil Sokol. A tady jsme prý svědky toho, jak jsou instituce zpochybňovány a zesměšňovány, jako kdyby to bez nich šlo, varoval filozof Sokol. Instituce z nás přitom dělají občany, kteří vstupují do manželství, do práce, zkrátka do života.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp