Morawiecki to vytmavil Leyenové v Bruselu: Dvojí metr. Urážíte nás

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

20.10.2021 16:10 | Zprávy

Polsko je v Bruselu opět na tapetě. Důvodem je tentokrát rozhodnutí varšavského Ústavního soudu, které rozhodlo o přednosti polské ústavy před evropským právem v otázce soudcovské reformy. V úterý došlo přímo na plénu EP ke střetu Ursuly von der Leyenové s polským premiérem Mateuzsem Morawieckým.

Morawiecki to vytmavil Leyenové v Bruselu: Dvojí metr. Urážíte nás
Foto: repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Střet začala Ursula von der Leyenová, která rozhodnutí Ústavního soudu nazvala „vyvrcholením útoků na nezávislost justice v Polsku“.

Již předtím stejně jako ostatní evropští činitelé hrozila, že vymáhání evropského práva v Polsku bude zajištěno všemi prostředky.

Pokračovala dalším útokem na polský Ústavní soud, který podle předsedkyně eurokomise není ani nezávislý, ani legitimní. Polsko musí počítat s odvetou ze strany EU, ještě se podle Leyenové rozhodne, jestli sankce bude finanční, nebo právní.

Pak si vzal slovo předseda polské vlády Mateusz Morawiecki. Na úvod uvedl, že Polsko EU podporuje, jeho vláda je součastí tohoto většinového názorového proudu, ale že aktuálně se bohužel musí cítit chováním bruselských úředníků uraženo.

Poláci jsou podle něj v poslední době čím dál více znepokojeni směrem, kterým se EU ubírá. Rovněž jsou zklamáni, že unijní instituce uplatňují vůči členským zemím dvojí metr.

V tomto konkrétním případě je Polsku vyhrožováno sankcemi, zatímco když před dvěma roky německý Ústavní soud vydal velmi podobné stanovisko k přednosti vnitrostátního práva před unijním, nikdo si podobné výhrůžky nedovolil.

„Nemůžeme mlčet, když je naše země atakována nespravedlivým způsobem,“ znělo na půdě Evropského parlamentu od polského premiéra. Výhrůžky, které jsou v těchto dnech Polsku adresovány, jsou podle něj „nedemokratické praktiky“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

35 let od cinkání klíči: Bydlení jako kalamita, píše sociolog Keller. A Fialova vláda to dorazila

13:25 35 let od cinkání klíči: Bydlení jako kalamita, píše sociolog Keller. A Fialova vláda to dorazila

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Pod hlasitými spory mezi pravdoláskaři a dezoláty se podle profesora Jana Kell…