Když začala válka na Ukrajině, ruský prezident Vladimir Putin tvrdil, že v případě, že na Ukrajinu poputují dodávky zbraní ze Západu, bude to považovat za zapojení do konfliktu. Samotné dodávky pak označoval za legitimní vojenské cíle, což vyvolalo obavy z eskalace konfliktu. Hrozby se ale nevyplnily.
Spojené státy totiž již na Ukrajinu zaslaly vojenskou pomoc v hodnotě deseti miliard dolarů, schválena byla i další. „Postupem času administrativa uznala, že může Ukrajincům poskytnout větší, schopnější a těžší zbraně. Rusové na to nereagovali,“ zmínil k tomu bývalý americký velvyslanec v Kyjevě William Taylor.
Rusové podle něj tak trochu blafovali a chytračili, ale nenechali se vyprovokovat. „A v administrativě zpočátku panovaly obavy – do jisté míry stále panují –, ale strach z provokace Rusů opadl,“ dodal Taylor.
Obdobně hovoří i vojenský analytik Lukáš Visingr, jenž uvedl, že Rusové vyhrožovali, ale neudělali vůbec nic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.