Jak analytik ohledně řízení kvůli nedodržování migračních kvót říká, česká vláda mohla těžko očekávat jiný výsledek, než že s ní bude zahájeno řízení pro porušení práva Evropské unie. „Je to stejné, jako když se kdokoliv rozhodne neřídit se nějakým vnitrostátním zákonem,“ vysvětluje pro Deník.cz Jungwirth s tím, že Česká republika musí zkrátka počítat s následky.
Analytik odpověděl například i na otázku, čím si vysvětluje odpor východoevropských zemi proti kvótám. Označil to za jednoznačně politické rozhodnutí. Promluvil o údajně schizofrenní pozici středoevropských států vůči unii. „V oblastech, kde je to pro nás výhodné, rádi spolupracujeme – ostatně ČR byla jen loni z EU čistým příjemcem prostředků ve výši 80 miliard Kč – ale nejsme ochotni se aktivně zapojit do společného přístupu, když jsme o to požádáni,“ uvedl pro Deník.cz Jungwirth.
Vyjádřil se i, zda jsou podle něj uprchlíci bezpečnostní riziko. „Jistě není možné bezpečnostní aspekty podceňovat a každý příchozí musí být co možná nejdůsledněji prověřen,“ uvedl pro Deník.cz analytik. Dodal, že situace se zlepšila od plného spuštění takzvaných hotspotů na vnější hranici Evropy. „V této souvislosti se aktuálně také intenzivně pracuje na rozšíření a posílení evropského systému EURODAC, jehož prostřednictvím jsou sbírány, uchovávány a sdíleny osobní údaje o žadatelích o azyl,“ řekl v rozhovoru Jungwirth.
- Původní zdroj ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora