Téměř bez povšimnutí probíhala několik let rekonstrukce bývalého pivovaru Ležky u Lubence, jehož budovu koupil emigrant Miroslav Šefl. 61letý důchodce, který se kvůli komunistům nemohl před revolucí z Německa vrátit do rodné země, nedávno prvně představil veřejnosti objekt jako muzeum se čtyřmi expozicemi. Některé vycházejí z jeho osobních životních zkušeností. „Já sám jsem do republiky 9 let nesměl. Až po revoluci. Byli jsme perzekvovaní do roku 1992. Mezitím zemřela matka, bratr, ani jsem jim nesměl na pohřeb,“ svěřil se redakci, proč se rozhodl v muzeu mimo jiné vystavovat akta Státní bezpečnosti a odkrýt, kdo v minulém režimu působil lidem utrpení jako spolupracovník StB.
Dříve utajované složky z archívů StB vystavil nadšenec v souvislosti s nedávným výročím 30 let od sametové revoluce. Expozice je specifická tím, že v ní mohou lidé objevit i jména osobností a veřejných činitelů, která jsou jim známá z jejich regionu, ale například i detaily o kontroverzní spolupráci hudebníka Jima Čerta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš