„Chci, aby Češi nebyli občany druhé kategorie v Evropě, stejně jako nechci, aby jimi byli v České republice,“ zahájil svůj komentář a zmínil, že u nás tomu bývá například kvůli tomu, že jsou staří, nemocní nebo když jako děti v osmnácti zdědili dluhy po rodičích, kteří za ně neplatili poplatek za popelnice.
Připomíná hlavní postoj sociálního demokrata v této věci. „Lidé si mají být rovni a stát musí zajistit, aby společnost byla solidární s těmi, kteří se dostali do nouze a potřebují pomoc, aby se znovu postavili na nohy,“ uvedl Hamáček, podle kterého by to na stejném principu mělo fungovat i v Evropské unii.
Už při svém vzniku měla EU především pomoct překonat rozdíly mezi státy, tedy aby bohatší země pomáhaly slabším. Protože přesně na tom prý Česko profituje. „I proto jsme 1. května před 15 lety vstoupili do Unie, v níž se konflikty neřeší silou, ale vyjednáváním,“ zdůraznil s tím, že zde záleží hlavně na šikovnosti členských zemí, co si dokážou vyjednat.
Zároveň nepřehlíží fakt, že EU není ideální svět a má ještě své rezervy. Lidé ani firmy se totiž nezmění ze dne na den, podnikatelé chtějí maximalizovat své zisky, státy zase tvrdě hájí své národní zájmy. „To je legitimní, stejně se chovají čeští politici i byznysmeni,“ podotkl předseda ČSSD s tím, že důležité však je, aby to byl spravedlivý souboj.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab