Ministr financí Andrej Babiš se před volbami netají určitou rezervovaností vůči EU. Prohlašuje, že nestojí o euro, nechce si nechat od EU diktovat, kolik by Česko mělo přijmout uprchlíků, a odmítavě se prý staví i k tzv. měkkým dotacím z EU. Mezi ně patří např. dotace určené na zlepšení situace zaměstnanosti v Česku. Dnes je ta situace ve většině regionů České republiky dobrá, a možná i proto si Babiš může dovolit říkat, že o tyhle měkké dotace nestojí.
„Měkké projekty nemám rád. Evropská unie nám diktuje, na co máme peníze čerpat. Nutí nás k tomu, abychom dávali dotace na školení nebo na rekvalifikaci. Já bych je ani nechtěl. Stát to pak musí spolufinancovat ze svého rozpočtu,“ kritizoval Babiš přerozdělování eurodotací při nedávné besedě se studenty České zemědělské univerzity v Praze.
Ústecký či Moravskoslezský kraj nejsou ovšem prosty problémů s nezaměstnaností ani dnes. Právě na severu Čech čerpaly dotace z programu určeného na zaměstnanost, které Babiš hlasitě kritizuje, i jeho firmy, a to dobrovolně. Celkově měly odčerpat takřka 70 milionů korun, ačkoli o to tedy Babiš údajně nestojí.
„S přispěním unijních dotací prošli školením i zaměstnanci Kosteleckých uzenin, mlékárny Olma, chemiček Precheza a Preol, vydavatelství Mafra, firmy Agrotec a dalších členů skupiny Agrofert. Pomocí evropských dotací se vzdělávali kupříkladu i pracovníci masného průmyslu. Český svaz zpracovatelů masa, v jehož vedení mají firmy Agrofertu čtyři zástupce, vyřídil na projekt nazvaný Masu rozumíme již 700 let podporu přesahující 20 milionů korun,“ doplnil k tématu server.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp