„Žádné informace nezamlčuji, zcela otevřeně jsem celou věc veřejně vysvětlil. Co musím zdůraznit, k žádnému nepřijatelnému tlaku na Jaroslava Kuberu nedošlo,“ uvedl Mynář a doplnil, že se ve věci konala otevřená diskuse o rizicích cesty na Tchaj-wan „se zřetelem k faktu, že ČR, stejně jako celá EU nebo USA, uznává politiku jedné Číny“.
„Je to srovnatelné, jako kdyby vysoký ústavní činitel navzdory české zahraniční politice a politice EU uznal samostatnost Katalánska. Španělsko by logicky protestovalo,“ myslí si.
Na dotaz, zda on či někdo jiný z Pražského hradu požádal čínskou ambasádu, aby poskytla své stanovisko k cestě Kubery, odpověděl, že kancelář prezidenta „písemnou informaci obdržela od velvyslanectví“. „Je to pohled ČLR na věc, stejně tak USA podobnou formou vyslovily výhrady k digitální dani. Je logické se seznámit s postojem dotčeného státu a pak je možné kvalifikovaně reagovat,“ poznamenal kancléř.
Nechtěl se vyjadřovat ke slovům manželky zesnulého předsedy Senátu, podle které její manžel kvůli plánované cestě na Tchaj-wan pociťoval velký tlak, a těsně před smrtí se proto změnil. „Pro paní Kuberovou je odchod manžela bolestná ztráta, nechci proto její pocity komentovat,“ uvedl. Odmítl, že by on nebo prezident Miloš Zeman měli odpovědnost za úmrtí Kubery. Poznamenal, že Kubera byl pod tlakem, aby na Tchaj-wan odjel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab