Mynář prověrku nezískal, s rozkladem neuspěl, stále však zůstává kancléřem

05.01.2016 14:35 | Zprávy

Kancléř Vratislav Mynář neuspěl u Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) s rozkladem kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Nyní se obrátí na soud, uvedla Česká televize s odvoláním na vyjádření kancléře. Mynář už dříve ČTK řekl, že podobné rozhodnutí očekává. Prezident Miloš Zeman je připraven Mynáře odvolat, pokud neuspěje u soudu. Zároveň mu ale nabídne jiné místo v kanceláři prezidenta, řekl dnes novinářům Zeman na návštěvě Libereckého kraje.

Mynář prověrku nezískal, s rozkladem neuspěl, stále však zůstává kancléřem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléř Vratislav Mynář s chotí

Záporné rozhodnutí k udělení prověrky na stupeň přísně Mynář obdržel v září, na začátku října proti němu podal rozklad. Jeho právníci v něm napadli špatné právní posouzení NBÚ. Mynář se nyní může bránit správní žalobou u pražského městského soudu a poté ještě podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu, ta už ale nemá odkladný účinek. Česká televize uvedla, že Mynář podání správní žaloby chystá.

Kancléř v pondělí ČTK řekl, že neočekává, že by s rozkladem u NBÚ uspěl. Nebyl prý tak naivní, aby si myslel, že ředitel NBÚ Dušan Navrátil rozhodnutí úřadu zvrátí. Podání rozkladu označil za naprosto zbytečné, protože od něj nic neočekával.

Zeman dnes zopakoval své stanovisko z minulosti, že Mynáře odvolá až v případě, že neuspěje u soudu. V prezidentské kanceláři by ale v takovém případě mohl zůstat i nadále na jiné pozici. Podle odborníků ale soudní řízení bude trvat tak dlouho, že Mynář bude moct dokončit v roli kancléře Zemanovo první volební období.

Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky téměř tři roky. Před žádostí o prověrku uvedl, že ji pro výkon funkce podle zákona nepotřebuje. Zažádal o ni v prosinci 2013, vlastní prověřování ale podle médií začalo zhruba o rok později.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…