Obáváte se násilností během letošní volební kampaně?Anketa
James Ferguson v komentáři pro Financial Times tvrdí, že Američané na jedné straně a Poláci s dalšími partnery z NATO se na Ruskou federaci dívají odlišně. Američané mají za to, že uzavřením války na Ukrajině už nebudou muset Rusko vnímat jako potenciálního rivala a budou se moci soustředit na Čínu. Nemalá část evropských členů NATO se naopak domnívá, že po ukončení války na Ukrajině se Rusko může pokusit otestovat sílu samotné aliance.
„USA a Evropa mají zásadně odlišné názory na hrozbu ze strany Ruska a ochranu demokracie,“ napsal k tématu James Ferguson do článku s názvem Jak může Ukrajina rozbít západní alianci. K textu přidal koláž, na které vykreslil Donalda Trumpa coby mrak, který je připraven zastínit hvězdu NATO.
Pokud se členové aliance nedokážou shodnout na tom, co ji ohrožuje, naznačuje to podle Fergusona, že je celá aliance ohrožena.
Někdejší německý prezident Joachim Gauck kvůli tomu Donaldu Trumpovi vynadal. V rozhovoru pro zpravodaj Thoughts from Washington DC, z něhož citoval i deník Bild, Gauck poznamenal, že „mír nebude, pokud Rusko získá to, čeho chce dosáhnout, silou. V takovém případě nemluvíme o míru, ale o podrobení se“.
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
Pro Gaucka je jedna věc jasná: Ruský útok je víc, než jen regionální válka. „Je to útok na naše chápání svobody, mezinárodního práva a lidské důstojnosti.“ Pokud chceme uhájit svůj pohled na svět, zbývá nám podle Gaucka jediná věc. Zbrojit. „Abychom udrželi mír, musíme být dostatečně ozbrojeni. Jen tak budeme důvěryhodní. Jen tak dokážeme ochránit to, co milujeme.“
Britská veřejnoprávní BBC upozornila, že většina evropských členů NATO tlačí Spojené státy k tomu, aby kývly na závazek celé aliance, že v případě dalšího napadení Ukrajiny této zemi pomohou. Američané podle BBC projevují větší zájem o ukrajinskou jadernou elektrárnu Záporoží, kterou v současnosti okupují ruské síly.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.