NATO se shodlo: Rusko je největší hrozba

29.06.2022 18:26 | Zprávy

Lídři členských států Severoatlantické aliance se na summitu v Madridu shodli, že spojenci vystupňují vojenskou a finanční pomoc Ukrajině proti ruské agresi. Rusko přitom označili za největší bezpečnostní hrozbu, kvůli níž posílí své východní křídlo. Díky dohodě s Tureckem se také zdá, že již nic nebrání Finsku a Švédsku ve vstupu do NATO.

NATO se shodlo: Rusko je největší hrozba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

„Posíláme důrazný vzkaz Putinovi: Nevyhraješ!“ prohlásil na summitu NATO španělský premiér Pedro Sánchez. „Rusko je hlavní hrozba… Rusko je agresor na Ukrajině, Rusko napadlo Ukrajinu. Pro celou Evropu a NATO jde o zcela jasnou situaci,“ připojil se polský prezident Andrzej Duda.

Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga přišla Aliance s novou strategickou koncepcí na příští dekádu, která jasně odráží ruskou agresi na Ukrajině. V minulé dohodě z roku 2010 je totiž například Rusko vedeno jako strategický partner, zatímco teď podle informací serveru iDnes.cz bude vedeno jako „přímá hrozba pro bezpečnost“.

Na summitu vystoupil v online přenosu také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který opakoval požadavky Kyjeva na větší podporu. Ukrajinské síly podle něj potřebují moderní dělostřelecké systémy a systémy protiraketové a protivzdušné obrany. „Jejich poskytnutím nám pomůžete prolomit ruskou taktiku ničení měst a terorizování civilistů,“ řekl Zelenskyj.

Ten také opakovaně uvedl, že Ukrajina bojuje o bezpečnost dalších evropských států, protože Putin se prý na Ukrajině nezastaví. „Není to válka, kterou vede Rusko pouze proti Ukrajině. Je to válka o právo diktovat poměry v Evropě – o to, jaký bude budoucí světový řád,“ uvedl Zelenskyj s tím, že ukrajinské cíle se shodují s těmi aliančními. „Pomoc Ukrajině ukončit válku vítězstvím na bitevním poli – to je to, co potřebujeme my, Aliance a euroatlantická společnost,“ dodal.

K zastavení ruské agrese vyzýval také český premiér Petr Fiala.  „Musíme bránit tomu, aby Rusko pokračovalo ve své agresivní politice,“ pronesl s tím, že státy NATO jsou připraveny bránit agresivní ruské politice. „Jsme připraveni být silní. Budeme posilovat východní křídlo Aliance a prostě nedopustíme, aby ruská agresivní politika mohla slavit úspěch,“ dodal Fiala.

 

 

„Jsme silnější. Skvělá zpráva, Finsko a Švédsko jsou po dohodě s Tureckem blíž členství v NATO. Jestli Rusko chtělo slabší alianci, přepočítalo se,“ uvedla na twitteru ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil Ukrajině kromě humanitární a finanční pomoci rovněž další dodávky zbraní. „Budeme v tom pokračovat tak dlouho a tak intenzivně, dokud to bude potřeba, aby se Ukrajina mohla bránit,“ oznámil Scholz.

„Musíme přejít k předsunuté obraně, posílit bezpečnost pobaltského regionu, definovat Rusko jako přímou vojenskou hrozbu a nadále pomáhat Ukrajině bránit se. Je čas učinit historická rozhodnutí,“ přidal se litevský prezident Gitanas Nauseda.

Do Putina si rýpl například britský premiér Boris Johnson, který ruskému prezidentovi vzkázal, že ačkoliv nechtěl připustit zesilování východního křídla NATO a připojení dalších zemí, dosáhl pravého opaku.

Velkým úspěchem summitu NATO je dohoda Finska a Švédska s Tureckem, které by nemělo nadále blokovat možnost přijetí dvou skandinávských zemí do Aliance. To by podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova byl destabilizující krok.

„Považujeme rozšíření Severoatlantické aliance za čistě destabilizující faktor v mezinárodních vztazích. Nepřidává bezpečnost ani těm, kteří Alianci rozšiřují, ani těm, kteří se k ní připojují, ani ostatním zemím, které ji vnímají jako hrozbu,“ citovala Rjabkova agentura Interfax.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi

4:44 „Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ten nám, jednoduchým trumperům, to zase vysvětlil. Jak se máme čím…