Síla, s jakou britští poslanci odmítli rozvodovou smlouvu, Benešíka vůbec nepřekvapila, naopak něco takového očekával. Tato síla také podle jeho slov o něčem vypovídá. „Britská politická scéna poměrně dobře ve své většině ví, co nechce, ale také neví, co chce,“ shrnul v úvodu předseda výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny, co vidí jako zásadní problém.
„Bohužel britská politická scéna, ty obě hlavní strany, nebo jejich velmi podstatné části, si berou brexit, a tím pádem EU i Českou republiku jako rukojmí,“ míní Benešík.
A co vlastně Británie chce? „Ve své většině asi nejvíce chce odejít z EU, ale neví jak. Neví ani, jak má nastavit vztahy s Evropskou unií,“ dodává Benešík s tím, že podle jeho názoru rozhodnutí v tehdejším referendu bylo velmi ukvapené a také dopadlo velmi těsně. „Poměrně velká část lidí se v něm rozhodovala na základě neúplných informací,“ podotkl.
Zmiňuje i průzkumy, podle kterých roste podpora pro nové referendum, což je také možné. Na otázku, jestli by to nebyla zrada britské demokracie, pakliže by se referendum opakovalo, si to Benešík nemyslí. „To by nebyla zrada, ale ani já se osobně nekloním k variantě nového referenda,“ uvedl a dodal, že už jednou Britové rozhodli a teď je hlavním úkolem udělat dohodu o tom, jak se rozejít a jak nastavit vztahy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab