Na Lukašenka po havlovsku? Ti lidé umírají, vypálila Gregorová. Jde o lidská práva migrantů

18.11.2021 17:53 | Zprávy

Migrační krize na polsko-běloruských hranicích v posledních dnech eskaluje – polské síly odrážejí migranty z běloruské strany už i vodními děly. Řeší Polsko kromě bezpečnostní situace i humanitární krizi tisíců migrujících lidí včetně žen a dětí? Měla by se do řešení situace Evropská unie zapojit víc než jen zpřísněním sankcí na Lukašenkův režim? A porušuje Polsko mezinárodní právo, když migrantům upírá možnost požádat o azyl a humanitárním organizacím přístup k nim? Pozvání do diskuse Českého rozhlasu Plus Pro a proti přijali pirátská europoslankyně Markéta Gregorová a poslanec a pravděpodobný předseda sněmovního výboru pro bezpečnost, občanský demokrat Pavel Žáček.

Na Lukašenka po havlovsku? Ti lidé umírají, vypálila Gregorová. Jde o lidská práva migrantů
Foto: Repro FB
Popisek: Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti)

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak předpokládá, že se situace na běloruské hranici rychle nevyřeší a může vytrvat přinejmenším měsíce. Na území mezi Polskem a Běloruskem podle odhadů živoří až tisíce lidí, kteří se pokoušejí dostat dál na Západ. Jak doložila různá média, migraci z blízkovýchodních zemí zorganizovala samotná běloruská vláda. Evropská unie už kvůli tomu vůči režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka přijímá další sankce. Polští pohraničníci mezitím migrantům brání ve vstupu do země a nechtějí k nim ani pouštět humanitární pracovníky. 

Úvodem se Gregorová vyjádřila k tomu, zda Polsko postupuje na hranicích s Běloruskem za daných okolností správně. „Myslím si, že tady se na to nedá odpovědět pouze ano, nebo ne. V některých ohledech postupuje, jak musí. To se týká především toho násilného náporu, tam je samozřejmě nutné to blokovat a odbavovat ty lidi postupně. To, co si myslím, že se neděje úplně dobře, je, že tam nejsou pouštěny žádné humanitární organizace, které by mohly pomoci těm lidem, kteří tam začínají být v čím dál tím horších podmínkách,“ podotkla Gregorová.

Na stejnou otázku odpověděl i Pavel Žáček. „Myslím, že Polsko postupuje správně. Je to hranice nejenom Polské republiky, ale je to i hranice Evropské unie. A pokud je mi známo, ty problémy jsou za tou hranicí čili na běloruské straně. My bychom měli zesílit ten tlak na běloruské orgány, běloruský stát a případně pomoci humanitárně tam,“ řekl Žáček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…