Na Macrona se to sype ze všech stran. Prý je to konec „macronismu“

29.08.2018 17:49 | Zprávy

Z francouzské vlády na vlastní žádost odchází ministr životního prostředí Nicolas Hulot, což může mít dle bruselského serveru Politico dalekosáhlé důsledky pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Na Macrona se to sype ze všech stran. Prý je to konec „macronismu“
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

„Překvapivá rezignace Hulota ukazuje, jak složité je utvářet široké politické koalice v Evropě, či dokonce ve Francii,“ všímá si Politico. Někdejší člen ekologicky orientovaných stran vstoupil do vlády v loňském roce, ale nyní odchází z důvodu rozdílných názorů na prosazování ekologického programu. „Ve Francii děláme pro ochranu životního prostředí hodně, ale stále to nestačí. Už nechci dál lhát a vytvářet iluzi, že moje přítomnost ve vládě může něco změnit k lepšímu,“ řekl Hulot.

Ztráta Hulota může přijít draho nejenom vládu, ale také osobně Macrona. „Prezidentovi se tak komplikuje jeho snaha vytvořit širokou koalici pro volby do Evropského parlamentu v příštím roce. Jeho snaha o větší rozšíření pravomocí EU mu komplikuje spojenectví s pravicí. Jeho liberální ekonomické reformy jsou zase kritizovány zleva. Rezignace Hulota mu opět uškodí u ekologicky orientovaných socialistů, kterým imponovala snaha Macrona prosazovat zelenou politiku.“

„Už předtím to bylo velmi komplikované a nyní to bude ještě obtížnější. Vstup Hulota do vlády byl pro Macrona velkým úspěchem a přispělo to k nárůstu jeho popularity,“ cituje bruselský server politologa Bruna Cautrèse. Macronova En Marche si doposud zajistila podporu v šesti členských státech Evropské unie. Například v případě dalšího potenciálního spojence, italské Demokratické strany, bude vyjednávání vzhledem k jejímu akcentování životního prostředí obtížnější.

Macronova administrativa si však, aspoň navenek, problémy nepřipouští. „Odchod ministra pro životní prostředí neznamená, že by snad měl prezident upozadit téma životního prostředí. Vysoké ambice zůstávají,“ řekl prezidentův mluvčí. Ačkoli se rezignace klíčového ministra vlády hodnotí jako překvapení, Hulat sám předesílal, že nemusí být ve vládě navždy, již dříve. „Dám si rok na to, abych zjistil, jestli jsem ve své pozici nějak užitečný,“ prohlásil například loni v říjnu.

O tom, že je situace vážnější, než si prezidentova administrativa navenek připouší, svědčí komentář předsedy středo-pravicové strany Les Républicains Laurenta Wauquieze. „Naprosto rozumím tomu, že se Hulot cítil zrazen a podveden. Podobně to cítí i mnoho Francouzů,“ řekl Wauquiez. Ještě ostřejší byl potom komentář zakladatele hnutí Nepoddajná Francie Jeana-Luca Mélenchona. „Jsme svědky rozkladu macronismu.“


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

18:18 Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

Ekonomka Markéta Šichtařová začala své pravidelné ekonomické zpravodajství velmi zostra. „Dneska se …