Vláda v Bratislavě se chystá zakročit proti lidem, kteří jsou nezaměstnaní, ale když dostanou pracovní nabídku, odmítnou ji. „Když nezaměstnaný dostane nabídku a bude ji neustále odmítat, stát se k němu musí začít stavět jinak, než jako k tomu, kdo reálně hledá práci,“ popsal svou představu slovenský premiér Robert Fico. Stejně tak se chystají častější kontroly u firem, kde vznikne podezření, že zaměstnávají lidi na černo. V úvahu přichází i zvýšení pokut pro tyto firmy. Příslušný zákon má být prý připraven do konce roku.
Celý text ve slovenštině najdete zde.
Slovenská ekonomika roste, ale řadě lidí se podle všeho vyplatí pracovat na černo a k tomu pobírat dávky. Nebo jednou za čas nějakou pracovní nabídku přijmout, ale do měsíce, či dokonce do týdne se na úřad práce zase vrátit. Tímto způsobem si nezaměstnaní zajistí, že nepřijdou o dávky v nezaměstnanosti. Jen v roce 2015 bylo na úřadech práce zaregistrováno 241 tisíc lidí. Řada z nich v daném roce našla s pomocí státu práci, jen více než tři tisíce lidí se vrátilo po prvním týdnu zpátky na úřad.
Neochota pracovat má však i racionální důvody. V Bratislavě by možná nejeden nezaměstnaný práci našel, jenže není jisté, že by měl kde bydlet. I kdyby prodal svůj dům někde na slovenském venkově, získaná suma za prodej bytu či domu takovému člověku nevystačí ani na koupi jediného pokoje ve slovenském hlavním městě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp