Nezisková organizace ve své výroční zprávě hodnotící její činnost během loňského roku popisuje, že měla v průběhu roku pomoci až 3 052 uprchlíků a cizinců. „Mezi hlavní činnosti organizace patří poskytování bezplatného právního a sociálního poradenství žadatelům o mezinárodní ochranu a dalším cizincům v České republice. Snažíme se vždy ve skupině uprchlíků pomáhat a právně zastupovat ty klienty, kteří mají důvodnou obavu z pronásledování v zemi původu a jde jim doma o život,“ píše organizace.
Mezi problémy, se kterými Rozumkova OPU pomáhala, jsou v jejím výčtu „prodlužování pobytů, diskriminace a vykořisťování na trhu práce, slučování rodin, problémy s pracovními agenturami, pracovní úrazy, útoky z důvodu odlišného původu, rasy či náboženství“.
Dále se má neziskovka podle svých slov snažit vzdělávat i laickou a odbornou veřejnost či v Česku bojovat „proti xenofobii a rasové a národnostní nesnášenlivosti“. „Jedním z hlavních cílů OPU je také boj proti xenofobii a rasové a národnostní nesnášenlivosti. OPU proto pořádá každý rok řadu volnočasových a uměleckých aktivit, ve kterých spojuje uprchlíky a cizince se zajímavými lidmi ve svém okolí,“ píše se ve výroční zprávě organizace, jejíž ředitel Martin Rozumek kritizuje „xenofobní“ postoje některých Čechů dlouhodobě. „Panika českých obyvatel“ podle něj byla na vrcholu právě v minulém roce, kdy se „pojila migrace a koronavirus“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak