Na co přispíváme Rozumkově uprchlické neziskovce. Nad výroční zprávou mnohým spadla čelist

03.08.2021 17:10 | Kauza

Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) zveřejnila svoji výroční zprávu za minulý rok a nechybí v ní ani financování, které mnohé překvapí. Nezisková organizace ředitele Martina Rozumka za loňský rok získala přes 39 milionů, dary jsou však jen zanedbatelnou kapkou v celkových příjmech. Většina z nich organizaci přistála z unijních prostředků a nemálo přihodil i český stát. Z veřejných financí prostřednictvím ministerstev, krajů a měst získala skoro 6,5 milionu. Internetem se začala šířit informace, kam tyto peníze jdou. A mnohé to překvapilo.

Na co přispíváme Rozumkově uprchlické neziskovce. Nad výroční zprávou mnohým spadla čelist
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek

Nezisková organizace ve své výroční zprávě hodnotící její činnost během loňského roku popisuje, že měla v průběhu roku pomoci až 3 052 uprchlíků a cizinců. „Mezi hlavní činnosti organizace patří poskytování bezplatného právního a sociálního poradenství žadatelům o mezinárodní ochranu a dalším cizincům v České republice. Snažíme se vždy ve skupině uprchlíků pomáhat a právně zastupovat ty klienty, kteří mají důvodnou obavu z pronásledování v zemi původu a jde jim doma o život,“ píše organizace.

Mezi problémy, se kterými Rozumkova OPU pomáhala, jsou v jejím výčtu „prodlužování pobytů, diskriminace a vykořisťování na trhu práce, slučování rodin, problémy s pracovními agenturami, pracovní úrazy, útoky z důvodu odlišného původu, rasy či náboženství“.

Dále se má neziskovka podle svých slov snažit vzdělávat i laickou a odbornou veřejnost či v Česku bojovat „proti xenofobii a rasové a národnostní nesnášenlivosti“. „Jedním z hlavních cílů OPU je také boj proti xenofobii a rasové a národnostní nesnášenlivosti. OPU proto pořádá každý rok řadu volnočasových a uměleckých aktivit, ve kterých spojuje uprchlíky a cizince se zajímavými lidmi ve svém okolí,“ píše se ve výroční zprávě organizace, jejíž ředitel Martin Rozumek kritizuje „xenofobní“ postoje některých Čechů dlouhodobě. „Panika českých obyvatel“ podle něj byla na vrcholu právě v minulém roce, kdy se „pojila migrace a koronavirus“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…