Uvedla, že největší zakázku státu by bez konzultací nebyl schopen zadat žádný resort. „Nepůjdu do rizika, budu to chtít ohlídat advokátní kanceláří,“ uvedla s odkazem na soudní spory, které provázely předchozí armádní nákupy.
Šlechtová, o jejímž postu se stále spekuluje v souvislosti s vyjednáváním ANO o koaliční spolupráci s ČSSD, chce obměnit všechnu armádní pozemní techniku. S nedávno jmenovaným náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou plánuje zadávací řízení připravovat ještě v tomto roce, do konce příštího roku by mohlo být vyhlášeno.
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) novinářům po jednání vlády řekl, že obecně nemá rád externisty, stát podle něj má vlastní kapacity manažerů, skvělých legislativců a právníků. Tento konkrétní případ ale nemůže posoudit, protože armádní nákupy jsou specifické, uvedl. Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO), který vedl resort obrany před Šlechtovou, konstatoval, že armáda už nemusí nakupovat přes prostředníky, najatí advokáti budou konzultanty. „Kdokoli chce mít dvousetprocentní záruku, že je vše v pořádku,“ uvedl.
Za 53 miliard by měla armáda získat více než 200 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Do roku 2026 chce vedení obrany za modernizační projekty celkem utratit přes 150 miliard korun. Bude mezi nimi příští rok třeba i nákup nových útočných pušek s granátomety asi za sedm miliard.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp