Náboženské války stahují svět do pekla. Jaroslav Bašta připomněl něco, o čem se dnes příliš nemluví

11.06.2017 7:39 | Zprávy

Evropa si před pár stovkami let prošla náboženskou válkou. Mezi lety 1618 až 1648 se vzájemně vybíjeli katolíci a protestanti. V obrovských počtech. Teď se zdá, že se cosi podobného děje v muslimském světě. Dvě odnože islámského náboženství stojí proti sobě. Jejich střet je o to hrozivější, že Rusko jako velmoc podporuje šiity a Západ podporuje sunnity. Jaroslav Bašta se zamýšlí nad dopady této války na Českou republiku.

Náboženské války stahují svět do pekla. Jaroslav Bašta připomněl něco, o čem se dnes příliš nemluví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

V muslimském světě proti sobě už dlouho vedou válku šíité a sunnité. Někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se v komentáři pro server První zprávy zamýšlí nad touto islámskou náboženskou válkou. V prvé řadě zdůrazňuje, že by pro nás nemusela ta válka být tak hrozivá, kdyby se do ní nepletly velmoci. Už od dob studené války je to tak, že Sovětský svaz a dnes Rusko stojí na straně šíitů a dnes nejsilnější šíitské země Íránu. Spojené státy a jejich západní spojenci podporovali a podporují sunnity v čele se Saúdskou Arábií.

„Jak už to tak v historii občas bývá, evropským (západním) problémem jsou naši spojenci, především Saúdská Arábie, která exportuje nejradikálnější podobu islámu, wahhábismus, a sponzoruje prakticky všechny teroristické organizace, včetně těch, které vraždí v Evropě i ve Spojených státech. V tomto případě je zásada, že „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“ poněkud sebevražednou mantrou. Své by o tom mohly vyprávět oběti teroristických útoků v USA (2001), Madridu, Londýně, Paříži, Bruselu atd.,“ píše Jaroslav Bašta.

Celý komentář naleznete zde

Připomíná také, že Češi vědí o náboženských válkách své. Mají zkušenosti např. s husitskými náboženskými válkami, které nás naučily, že jde o války, které nelze vyhrát. Prý bychom by to možná mohli říct Saúdům. Zvlášť když si uvědomíme, že se tato válka dotýká i Evropy. Někteří z migrantů z válečných oblastí, kteří míří do Evropy, si s sebou berou staré způsoby, staré předsudky a těmi nás ohrožují.

Otázka je, jestli nám v této válce může pomoci zřízení evropských ozbrojených sil, jak je v Praze nastínil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

„Nevím, zda nápad pana Junckera s unijním expedičním sborem, který bude aktivně zasahovat v krizových oblastech mimo EU, je ten nejlepší recept na udržení míru a bezpečí na našem kontinentě. Zejména, budou-li o jeho použití rozhodovat politici jako on. Spíše půjde o další polínko hozené do válečného požáru,“ uzavírá Bašta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Střelba na Andreje Babiše. Zbořil zcela vážně

8:42 Střelba na Andreje Babiše. Zbořil zcela vážně

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Nelze vyloučit střelbu na Andreje Babiše, říká po oslavách 17. listopadu, běh…