Právo a spravedlnost v minulých měsících překročila dle průzkumů hranici padesáti procent, ale i současných 43% je mnohem víc, než se mohou pyšnit západoevropské politické strany. Vládu může těšit také skutečnost, že nejsilnější opoziční strana Občanská platforma nemá ani poloviční podporu a se dvaceti procenty se s propastným odstupem drží na druhém místě. Podpora bývalé strany současného prezidenta EU Tuska sice narostla o 3%, ale stále to je na PiS málo.
Na třetím místě se drží Demokratická levicová aliance s devíti procenty a o jeden procentní bod méně má potom protestní hnutí Kukiz'15. Průzkum probíhal desátého a jedenáctého května a účastnilo se jej 1096 respondentů. Přes slibný výsledek však mají představitelé Práva a spravedlnost vrásky na čele, které jim přidělává Evropská unie. Brusel má stále mnoho připomínek k soudní reformě, kterou sice Varšava poněkud revidovala, ale stále to prý nestačí.
Jak uvádí místopředseda Evropské komise (EK) Frans Timmermans, pokud Polsko neprovede další změny ve své soudní reformě, mohla by Varšava ve výsledku přijít v Evropské radě o hlasovací práva. Bylo by to historicky poprvé, kdyby Brusel vůči členskému státu přistoupil k tak razantnímu kroku. O soudní reformě vedou zástupci EU a Polska diskuze již dlouhé měsíce. Polsko dokonce pro zlepšení vztahů vyměnilo premiérku Szydlovou a v poslední době přece jenom nastal určitý posun k lepšímu.
To připouští i samotný Timmermans. „Polsko učinilo jistý pokrok, ale ne natolik, aby bylo ohrožení právního státu zažehnáno. Na stole je tedy stále spousta možností. Ještě pořád existuje možnost, že spustíme článek 7 a Varšava přijde v Evropské radě o hlasovací právo. V první fázi by se Polsko účastnilo veřejného slyšení na Radě a další rozhodnutí by v této věci mohlo padnout již 21. června,“ konstatoval vlivný člen Evropské komise.
Samotní Poláci patrně nevěří, že by věci mohly dojít až tak daleko a země by přišla o svá hlasovací práva. Vůdce Práva a spravedlnost Jarosław Kaczyński nedávno konstatoval, že z jeho pohledu existuje až osmdesátiprocentní šance na vyřešení problému. V „happy end“ doufají i někteří zástupci členských států v Evropské radě. „Doufám, že v červnu přijdou pozitivní zprávy z EK i Polska,“ cituje Politico šéfku bulharské diplomacie Jekatěrinu Zaharijevovou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro