Jourová prý dostává denně e-maily o útocích od organizace chránící novináře. Samozřejmě existují státy, kde zaznamenává vyšší počet útoků, nechce je však konkrétně jmenovat. Dá se prý říct, že státy, kde jsou podmínky pro novináře slušné, jsou státy severní Evropy, jinak je to však v jižní či východní Evropě.
Trnem v oku je pro Jourovou se svým přístupem k médiím maďarský premiér Viktor Orbán. Reportéři bez hranic jej zařadili na seznam „mediálních predátorů“. Podle eurokomisařky je nepřijatelné, aby v unii vrcholní státní představitelé narušovali svobodu médií.
Původní zdroj ZDE
„Řekla jsem mnohokrát, že je to nepřijatelné, že to odporuje dobře zakořeněným tradicím, že média musí svobodně pracovat a že nesmí docházet k žádným tlakům na jejich práci. Nepřekvapuje mě, že je Orbán zařazen na tento seznam. O stav médií v Maďarsku máme dlouhodobě obavy.“
Stejně tak nahlíží na podobné chování i u slovinského premiéra Janeze Janši. „I tam byla řada incidentů, kdy pan premiér přímo zaútočil na konkrétní novináře a nebylo to právě přes fakta a přes argumenty, ale bylo to skutečně z kategorie slovních útoků. To je nepřijatelné a já to dlouhodobě kritizuji,“ dodala Jourová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.