Nafta 28,90. Maso, brambory, mléko neklesají. Viník odhalen

07.05.2023 21:15 | Analýza

Zatímco zlevňuje nafta a projevuje se postupné slábnutí růstu zahraničních průmyslových cen a útlum spotřeby českých domácností, potraviny v uplynulých měsících v obchodech nadále výrazně zdražovaly a není patrné, že by tento trend výrazně polevoval. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) za tím stojí samotní obchodníci, kteří schválně šponují ceny a zkoušejí, zdali si zákazníci „zbytečně předražené“ zboží koupí. „Zas se budou obchodníci vymlouvat na něco jiného?“ ptá se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) po poklesu cen energií a paliv.

Nafta 28,90. Maso, brambory, mléko neklesají. Viník odhalen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Supermarket, ilustrační foto

Cenová hladina v březnu vzrostla meziročně o 15 %, což znamenalo zpomalení inflace oproti únoru, přesto však – i přes zvolnění jádrové inflace a postupné slábnutí růstu zahraničních průmyslových cen a útlum spotřeby českých domácností – rostly výrazně zejména ceny potravin a nápojů, a to až o 17,7 %.

Přestože se stále čeká na data vývoje inflace za duben, dá se podle cen v obchodech očekávat, že kolonka vyjadřující meziroční růst či pokles cen potravin české spotřebitele příliš nepotěší ani tentokrát – a to i přestože většina důvodů, kterými se obchodníci oháněli při zdražování, již dávno padla a zatímco ceny potravin v obchodech rostly, ceny pohonných hmot v březnu poklesly meziročně až o 17,6 %.

Pokles cen paliv pokračoval i v uplynulých dnech a podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) bylo namístě, aby se vše promítlo i do cen v obchodech. „Nafta 28,90 Kč. Tak doufám, že se to projeví i na snížených cenách zboží a celkové inflaci. Nebo se zas budou obchodníci vymlouvat na něco jiného?“ poznačil s tím, že „ani ty vysoké ceny energií už nezabírají, protože ceny elektřiny klesly“.

„Současná inflace v České republice je zčásti umělá,“ doplnil poté, co mu jeden z komentujících na twitteru odepsal, že si „právě zdůvodnil“, že je u nás hlavní část růstu cen tvořena poptávkovou inflací.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy by se dala aktuální výrazná část inflace označit za inflaci „ziskovou“, jak největší švýcarská banka UBS označuje inflaci, která „pramení z nárůstu marží a zisků firem na úkor zákazníků a spotřebitelů“.

„V Česku je od počátku ruské invaze na Ukrajinu zvláště silný narativ, tedy jakýsi ‚příběh zdůvodňující zdražování‘, vycházející z dění právě na Ukrajině a souvisejícího růst cen třeba energií nebo i potravin. Například obchodní řetězce nebo potravináři jím mohou zdůvodňovat své zdražování ještě nad rámec objektivně navýšených nákladů, třeba těch v podobě dražšího plynu. Český zákazník takový narativ v uplynulých měsících zkrátka akceptoval ochotněji než jinde v EU, a nejen v případě plynu či cukru,“ vysvětluje, co stojí za cenami v obchodech, ekonom Lukáš Kovanda ve svém komentáři pro server Newstream.cz ke zdražení cukru. Právě ten totiž v Česku zdražil letos v březnu nejvíce v zemích EU, meziročně o 98 %.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…