Brown uvedl, že Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Věrou Jourovou (ANO) zanalyzovalo situaci a na základě výsledků připravilo sadu opatření. „Jednou z cest je přímo pomoci příjemcům, dále rychle vyhlásit výzvy na zbývající prostředky, účinnou možností je i personální posílení jednotlivých institucí,“ vyjmenovával. „Věřím, že zachráníme, co se dá,“ dodal rozhodně.
Chyba v čerpání dle jeho názoru nespočívá nikdy v jednotlivci, ale vždy v systému či faktoru. Například velice negativně se na tom podepsala dle jeho mínění hospodářská krize, kterou nikdo neočekával, či auditní systém, který se musel celý přenastavit a centralizovat, což se prý naštěstí podařilo.
V příštím programovém období by kraje a města měly zřejmě čerpat peníze z Evropské unie z jediného Integrovaného regionálního operačního programu. Řídit ho má Ministerstvo pro místní rozvoj. To se ale nelíbí hejtmanům.
Hejtmani: Byla to rána pod pás
„Když se podíváte na výsledky jednotlivých regionálních operačních programů, mají nejmenší problémy, ale bohužel z politických důvodů došlo k jejich zániku. Je to rána pod pás, ale museli jsme se s tím smířit,“ komentoval to hejtman Pardubického kraje a předseda komise pro financování a evropské fondy Martin Netolický (ČSSD).
Upozorňuje, že systém evropských fondů je natolik nepřehledný a složitý, že by měl vzniknout takzvaný evropský dům, tedy instituce, která by zastřešovala spoustu existujících zprostředkujících služeb a byla partnerem pro všechny žadatele o jednotlivé dotace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem