„Nic z toho nemá významný vliv na rovnováhu veřejných financí. Pouze to tvrdě zhorší situaci lidí v těžkých životních situacích,“ domníval se Vladimír Špidla, bývalý premiér vlády ČR a eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti a předseda ČSSD.
„Historie se opakuje. NERV byl poprvé zřízen v roce 2010 předchozí pravicovou vládou z převážně pravicových ekonomů. Po politickém a ekonomickém krachu Nečasovy vlády byl NERV zrušen, nyní vládou Petra Fialy obnoven. Podobně jako před 10 lety i nyní se skládá až na malé výjimky typu sociologa Daniela Prokopa převážně z pravicových ekonomů, kteří vládě předkládají ty samé pravicové návrhy: školné na VŠ, karenční dobu, omezení podpory v nezaměstnanosti, zavedení zdravotních „nadstandardů“, nižší penze, prodloužení odchodu do důchodu, případné úplné zrušení stávajícího průběžného důchodového systému atd. atd. Návrhy, které pokud by byly zavedeny, povedou k dalšímu propadu životní úrovně, zchudnutí značné části společnosti a dalšímu zaostávání naší země za vyspělou západní Evropou,“ vysvětlil Libor Rouček, bývalý místopředseda Evropského parlamentu, mluvčí vlády ČR i ČSSD.
„Osobně se domnívám, že existuje mnoho jiných a systémovějších opatření, která lze zavést. Chce-li stát přimět nezaměstnané pracovat, nesnižovala bych podporu v nezaměstnanosti, ale řešila příčiny toho, že tolik lidí pracuje načerno a současně pobírá dávky. Skrývají se totiž před exekucemi. Snížíme-li podporu, lidé si požádají o hmotnou nouzi nebo vzroste poptávka po azylových domech apod. Zaměřila bych se na systémové řešení exekučních pastí a oddlužení. Zavedla bych princip 1 dlužník = 1 exekutor a motivovala lidi, aby vstoupili do oddlužení a dluhy zaplatili alespoň částečně a znovu se vrátili legálně na pracovní trh a začali odvádět daně a odvody do systému. Vláda příliš otálí s obojím. Novela exekučního a insolvenčního zákona je nezbytná. Zavést školné na vysokých školách považuji za nesmysl, který jen prohloubí dostupnost vzdělání pro chudší vrstvy. Naši vysokoškolští studenti pracují na brigádách mnohem více než evropští. Pokud by bylo zavedeno školné, tak žena jako já bych se na vysokou školu nemohla hlásit. Jako mladá matka bych na to prostě neměla a úvěr bych nedostala. Podobně by dopadl obrovský počet současných studentů a studovat by mohli jen ti z bohatších rodin. Nepodpořila bych ani většinu dalších návrhů NERVu, mám dojem, že doporučení byla vytvořena lidmi, kteří neznají realitu života většiny občanů naší země,“ objasnila Adéla Šípová, senátorka zvolená jako nezávislá za Piráti v obvodu Kladno, místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti Senátu ČR.
„Já bych jako člen hospodářského výboru nejprve rád slyšel, co NERV říká vládě o inflaci, dluhu státu a cenách energií. Teprve potom je potřeba řešit, jak se budou muset všichni uskromnit. Realita je totiž taková, že přes schodkový rozpočet se vládě ve vší tichosti a inflaci daří snižovat dluh státu, v této chvíli podle mých odhadů cca o 100 miliard. Takže tyto výkřiky o omezování a rušení podpor atp. beru jako vyhrožování těm nejpotřebnějším. Ale to jsme si už u této vlády zvykli. Že přenáší svou neschopnost na obyvatelstvo a dělá z nich rukojmí svého účtu za mejdan ve Strakovce. Takže shrnuto: 1. Jak na tom stát skutečně je. 2. Pomoc s řešením inflačních tlaků a energetické chudoby a pak až za 3. případná strukturální řešení,“ doporučil Marek Novák, poslanec hnutí ANO, člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny.
„Podle mě určitě některé návrhy jsou dobré a je potřeba se jimi zabývat. Omezení podpory v nezaměstnanosti nebo karenční dobu bych podpořil,“ prozradil Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban