V Itálii může k volebním urnám dorazit až 51 milionů voličů. V poledne jich podle informací úřadů dorazil jen zlomek – podle údajů agentury Reuters asi 20 procent. Italové přitom v referendu rozhodují o poměrně zásadní otázce – o reformě, kterou připravil jednačtyřicetiletý premiér Matteo Renzi. Ten po občanech žádá, aby mu dovolili notně osekat pravomoci senátu, což jeho vládě následně dovolí přijmout potřebné ekonomické reformy.
Předvolební průzkumy opakovaně naznačily, že voliči reformu odmítnou. Sázkaři předpokládají, že až 75 procent reformu odmítne, byť platí, že vyšší volební účast by předpokládaný výsledek mohla změnit. Renzi je natolik přesvědčen o nutnosti provedení reforem, že s nimi spojil svůj politický osud. Oznámil, že opustí premiérský post, pokud prohraje. Provedení ekonomických reforem považuje za velmi důležité, jelikož se obává, že bez nich se churavá italská ekonomika nepostaví na nohy.
Především mladí lidé a pak voliči z chudšího italského jihu se stavějí k reformám velmi rezervovaně. A pokud už někteří voliči věří v nutnost jejich provedení, nejsou si jistí, že je dokáže uskutečnit právě Renzi.
„Je velmi těžké se rozhodnout,“ prozrazuje šestatřicetiletý Luca Di Giovanni, který provozuje v Římě novinový stánek. „Ano je hlasem pro změnu, která by nám měla pomoci, ale naše problémy jsou velmi spletité a já si nejsem jistý, že je Renzi dokáže vyřešit,“ doplnil.
Hlasovací místnosti se uzavřou ve 23 hodin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp