„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) bude naposledy vyhlašovat dotační výzvy v oblasti podpory sportu na podzim 2019 pro rok 2020, posléze rozhodne o žádostech, vyplatí a vyúčtuje s příjemci dotace a zkontroluje plnění podmínek dotace. V roce 2020 již bude vyhlašovat dotační programy a odpovídající výzvy na rok 2021 agentura. MŠMT definitivně ukončí činnost v oblasti podpory sportu v polovině roku 2021,“ uvedl úřad.
V souvislosti se vznikem agentury se změní i některá pravidla pro zápis do rejstříku sportovních organizací. Povinné údaje budou muset nově zapisovat jednotlivé kluby a jednoty, zatímco dosud to dělaly většinou svazy. Místo data narození a místa bydliště se k identifikaci sportovců bude v rejstříku používat rodné číslo.
Vzhledem k tomu, že ale zatím není hotová vyhláška upřesňující další podmínky k zápisu do rejstříku, ministerstvo školství v současnosti shromažďování údajů o sportovních zařízeních pozastavilo. Zápis sportovní organizace do rejstříku proto ani nebude podmínkou pro poskytnutí dotace na rok 2020.
O vzniku Národní sportovní agentury rozhodla novela zákona, kterou před měsícem podepsal prezident Miloš Zeman. Prosadila ji vládní koalice ve Sněmovně s pomocí KSČM a KDU-ČSL přes veto Senátu. Iniciátorem byl bývalý hokejový brankář a poslanec vládního hnutí ANO Milan Hnilička, který se o vedení agentury bude ucházet.
Předsedu agentury jmenuje vláda na návrh premiéra, bude muset mít nejméně pětileté zkušenosti v řídící funkci ve sportu. Má mít stejný plat jako ministr, na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů by mohl být členem Parlamentu. Podle kritiků by to mohlo být v rozporu se zákonem o střetu zájmů a služebním zákonem. Bude si také moci sám jmenovat dva místopředsedy a 15 členů Národní rady pro sport jako svého poradního orgánu.
Hlavním úkolem agentury, která má mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství, je vytvoření nového systému státní podpory sportu. Podle České unie sportu měli sportovci dosud kvůli složitosti dotačních programů potíže s žádostmi o peníze a většina z téměř 7 500 klubů a jednot neměla na činnost ani výbavu. Unie proto vytvoření agentury uvítala. Podle kritiků bude nový úřad znamenat nárůst byrokracie a financování sportovních organizací nezlepší.
Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno sedm miliard korun. Návrh rozpočtu na příští rok počítá zatím s poklesem o půl miliardy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab