Své vystoupení Kalousek uvedl hlubokou poklonou všem, kteří se koukali na jeho debatu, a ne na hokej. Pak už došlo na první téma, a tím byla jeho iniciativa k obvinění ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče ze zločinů proti lidskosti při potlačování demonstrací.
„Jsem občan státu, který patří do Rady Evropy. Ta byla zřízena k ochraně lidských práv,“ vysvětloval Kalousek. Existuje prý Listina práv a svobod a Rada Evropy má zajištovat její dodržování. „Ukrajina je státem Rady Evropy a dějí se tam zločiny proti lidskosti,“ shrnul Kalousek, proč začal žalobu chystat.
„Dělám to proto, že už nemůžeme jenom říkat, že by se to dělat nemělo,“ vysvětloval dále. „Dějí se tam zločiny a my musíme udělat všechno pro to, aby se neděly a pachatelé aby byli potrestáni,“ uvedl. Rozhodně prý nepostačí nějaký obojaký postoj.
Kalousek rovněž podpořil stanovisko vlády, odmítající za současných okolností státní návštěvu prezidenta Janukovyče.
Drtinová mu pak přečetla stanovisko bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, že EU straní v ukrajinských sporech opozici a už se díky tomu zdiskreditovala. „Všichni víme, jak se pan bývalý kancléř živí a kým je placen,“ připomněl Kalousek v odpovědi Schröderovu práci pro ruský plynárenský koncern Gazprom.
Za dva miliony chtějí dva bazény
Pak už došlo na domácí politiku. V úterý dostala důvěru Sobotkova vláda a Kalousek se při kritice její rozpočtové politiky ve sněmovní rozpravě shodl s prezidentem Milošem Zemanem. Drtinovou toto sladěné „střílení do vlády“ překvapilo. „Tady nejde o střílení do vlády, tady jde o prosté kupecké počty,“ namítl Kalousek. Vláda podle něj na své ambiciózní plány zkrátka nebude mít prostředky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav