Rozvoral (SPD): Vláda Petra Fialy nepodporuje dostatečně české firmy a živnostníky!

10.01.2025 15:05 | Komentář

Současná, dnes již čtyřkoaliční vláda, v čele s premiérem Petrem Fialou dovrší tento rok své vládnutí, kterým zapříčinila propad ekonomiky, čímž výrazně přispěla ke stále se zhoršujícím podmínkám pro občany, živnostníky i podnikatele.

Rozvoral (SPD): Vláda Petra Fialy nepodporuje dostatečně české firmy a živnostníky!
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Probruselská vláda Petra Fialy spíše hájí zájmy prospěšné EU a zcela opomenula podporu českých firem a živnostníků, kdy důsledky její nečinnosti jsou více jak alarmující. Za více než tři roky Fialovy vlády zažívají české firmy i živnostníci neustálé zhoršování podmínek pro podnikání. Česká republika se podle Indexu prosperity propadla na 22. místo v EU, což je důsledek nejen rostoucích cen energií, ale také neefektivní vládní politiky. Ceny elektřiny pro české firmy se od roku 2021 téměř zdvojnásobily. Přestože jsme čistým vývozcem elektřiny, naše domácnosti i podniky platí za energie nejvíce v EU, pokud vezmeme v úvahu kupní sílu. Podle ekonoma Lukáše Kovandy mají české domácnosti nejdražší elektřinu i plyn v EU, což je klíčový důvod mimořádné inflace. Tu naštěstí koruna ještě tlumila, s eurem by byla výraznější.

Českým domácnostem s běžnou úrovní spotřeby elektřina mezi prvním pololetím 2021 a prvním pololetím 2024 zdražila v eurech v paritě kupní síly měny o 85 procent, takže jí teď v paritě kupní síly mají prakticky nejdražší v EU, jak vyplývá z dat Eurostatu. Masivní zdražení energií v České republice citelně převyšující růst cen ve zbytku EU je klíčovým důvodem, proč Česká republika v uplynulých letech čelila jedné z nejvyšších měr inflace v EU. To se ve svém důsledku projevilo v tom, že to vzalo tuzemským firmám a podnikům část konkurenceschopnosti a ekonomice jako celku pak část výkonnosti, a to i kvůli nutně oslabené spotřebě obyvatelstva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový (TOP 09): Ve Sněmovně svádíme zápas o nezávislá veřejnoprávní média

16:14 Nový (TOP 09): Ve Sněmovně svádíme zápas o nezávislá veřejnoprávní média

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navýšení koncesionářských poplatků pro Českou telev…