„Když se například podíváte na aktivity Evropské komise v souvislosti s migrací, vidíte nejen, že na sebe strhává více pravomocí, než ji nadělila Lisabonská smlouva – samozřejmě v linii představ Berlína. Hlavně ale vidíte, že politici a úředníci už nešíří chaos pouze v zahraničí, ale přenáší chaos i domů. Je to ztráta orientace, zvyknutí si na aktuální situaci jako na normální, byť včera byla mimořádnou,“ poznamenává Krejčí v rozhovoru pro PrvníZprávy.cz.
Tato nejistota lidstvu nepomáhá. Pokud jsou miliony lidí bez práce a další desítky milionů nevědí, jak dlouho si jí udrží, jak by mohl být svět v klidu. Spokojeni mohou být jen ti nejbohatší lidé na planetě, kteří drží většinu majetku na světě. Kapitalismus jim navíc dává jistotu, že vlády nenechají největší firmy padnout. Nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na kauzu OKD. Další zdroj nejistoty představují bleskové technologické změny.
„Podle českých odborářů ohrožuje čtvrtá průmyslová revoluce 40 % pracovních míst. Vzdělání přestává být pracovní jistotou. Na obzoru je rozkastovaná společnost – je jen otázka, jestli budou kasty propojovány předstíranou demokracií, nebo odděleny novými fašizoidními zákony. Ať tak či onak, institucionalizace kastovnictví v západní společnosti probíhá,“ doplňuje Krejčí.
Aby těch nejistot nebylo málo, ekonomika Spojených států se dál potýká s problémy, zatímco ta čínská dál sílí. Peking se v podstatě snaží vytvořit alternativní finanční centrum k tomu americkému a podle Krejčího se to daří. Celková zadluženost států se odhaduje na 60 bilionů dolarů a na Spojené státy z toho připadá 19 bilionů. Vítejte v nestabilním světě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp