Nastává malá revoluce. Ministerstva dopravy a zdravotnictví se jí však zatím vyhnou

30.06.2018 9:16 | Zprávy

Od neděle mají orgány státní správy, jako jsou ministerstva, finanční úřady nebo Česká národní banka, povinnost zadávat veřejné zakázky prostřednictvím Národního elektronického nástroje (NEN). Systém je poskytován zdarma, nyní je v něm zaregistrováno přes 650 zadavatelů, píše ČTK.

Nastává malá revoluce. Ministerstva dopravy a zdravotnictví se jí však zatím vyhnou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Na konci května provedlo ministerstvo pro místní rozvoj, které je za provoz systému zodpovědné, zátěžové testy. Podle ministryně Kláry Dostálové (za ANO) dopadly dobře a systém je funkční. „Zátěžové testy dopadly dobře. Dělali jsme je ve spolupráci s ČVUT, s odborem hlavního architekta ministerstva vnitra a vládním zmocněncem pro IT Vladimírem Dzurillou. Můžeme říci, že NEN je funkčním nástrojem srovnatelným s mnoha státními weby, jako například CzechPointem. Další zásadou je bezpečnost, NEN má označení A+,“ uvedla Dostálová.

Podle ní dostanou dva úřady výjimku, a to ministerstvo dopravy a ministerstvo zdravotnictví. „Zejména u ministerstva dopravy je to logické. Oni potřebují více času, protože mají vlastní robustní systémy například pro Ředitelství silnic a dálnic. Takže využijí výjimku do konce roku, aby ty systémy mohli začít převádět. Podobné je to u ministerstva zdravotnictví například v případě fakultních nemocnic,“ uvedla ministryně. V jednání je výjimka také pro Úřad vlády ČR. Podle Dostálové je důvodem nedostatek personálu.

Elektronické zadávání veřejných zakázek bude od října povinné pro všechny. Ovšem kraje nebo obce si budou moci vybrat mezi NEN a soukromými placenými profily, jako jsou například Gemin nebo Tendermarket. „Ale chtěli bychom pro ně připravit takový servis, aby to i pro ně bylo zajímavé. Pokud stát nabízí něco zdarma, tak věříme, že i kraje a obce k tomu přistoupí,“ uvedla Dostálová.

Celkové úspory pro veřejné zadavatele, kteří budou používat NEN, se podle ní budou pohybovat od 70 do 85 milionů korun ročně. „I když budeme ten systém rozvíjet a nasazovat nejlepší možné dostupné databáze, přes tuto částku bychom se neměli dostat,“ dodala ministryně.

Národní elektronický nástroj byl spuštěn v roce 2015. Celkové náklady na jeho provoz zatím činily 256 milionů korun, z toho 85 procent uhradila Evropská unie. V polovině června v něm bylo evidováno 654 zadavatelů napříč veřejnou správou. Jde například o ministerstva, obce a sektorové zadavatele. Nyní je v NEN 17.602 zakázek za 85,2 miliardy korun. To je asi pětina trhu všech veřejných zakázek, v poslední době podle Dostálové tento podíl prudce roste.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

zbraně

Dobrý den, nemám zbraň ani se v tom nevyznám, ale dosud jsme myslela, že kdo chce mít zbrojní průkaz, musí složit nějaké psychotesty. Byla jsem tak dost překvapená, když jsem si zde přečetla váš článek, kde píšete, že to tak není. Na druhou stranu, podle mě, když bude chtít někdo, kdo to nemá v hlav...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ševčík u hromady dřeva a české vlajky odhalil Fialův rozpočet

13:50 Ševčík u hromady dřeva a české vlajky odhalil Fialův rozpočet

Docent Miroslav Ševčík promluvil pro server ParlamentníListy.cz. Promluvil ze Zlatých hor na severu …