Podle právníka Jana Černého není úplně správné najímat do antikonfliktních týmů siláky, což se děje. „Já si myslím, že byli vybíráni přednostně lidé z bezpečnostních agentur, což nebylo úplně ideální. To, že před vás nastoupí nějací bouchači, to spíš zvýší napětí. Já bych si ideálně v týmu představoval skupinu psychologů. ... Oni ti bouchači nesmí zaútočit, oni nemají žádné pravomoci. ... Nesmí do vás ani strčit,“ zdůrazňoval Černý.
Člen antikonfliktního týmu vás nesmí pomalu ani chytit za ruku. Jediná výjimka je možná, když je člen antikonfliktního týmu napaden, pak smí použít prostředky přiměřené obrany. Pokud by přece jen mělo dojít k nějakému konfliktu a tým by nezkrotíl vzpouzející se kuřáky, pak existuje jediná možnost – „bouchač“ může jen zvednout telefon a zavolat policii. Toť vše.
Ačkoli Černý nechtěl antikonfliktní tým s nikým srovnávat, přece jen se nabízí jedno porovnání – s pomocnou stráží Veřejné bezpečnosti z dob komunistického režimu. Dnešní antikonfliktní tým je prý na tom z hlediska pravomocí ještě hůř než bývala komunistická pomocná stráž.
Antikonfliktní tým bude prý stát 600 tisíc korun, budou v ulicích třikrát týdně, ve čtvrtek, v pátek a v sobotu – ale je otázka, jestli by nebylo lepší najmout spíš nové městské strážníky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp