Řada politiků prohlašuje, že se chystají bojkotovat státní oslavy svátku 28. října na Pražském hradě. Vadí jim dosud nevyjasněný případ neudělení medaile strýci ministra kultury Daniela Hermana Jiřímu Bradymu.
Do rozbouřených vln se rozhodl zasáhnout zástupce ombudsmanky a někdejší sociálnědemokratický poslanec Stanislav Křeček. Ten se obává, že bojkot oficiálních hradních oslav, které jsou tradičním vyvrcholením připomínky vzniku republiky, bude dalším velkým krokem k rozvratu společnosti.
ParlamentníListy.cz se formou anketní otázky zeptaly některých českých politiků, zda sdílejí podobné obavy jako Křeček a co obecně o případu brutálně cloumajícím politickým a mediálním prostorem soudí.
Čestný předseda TOP 09 a šéf sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg s Křečkovou tezí nesouhlasí. „Neúčast na oslavách 28. října není krokem k dalšímu rozvratu, ale je to silný symptom dalšího rozvratu,“ soudí kníže.
„Teď je ale otázka, kdo společnost rozvrátil. A promiňte, to nebyli rektoři, ale ten, kdo je opět na Hrad nepozval a vybírá si, koho na Hrad pozve a koho vyznamená podle své libovůle. Václav Havel se snažil Hrad maximálně otevřít a zprůchodnit pro veřejnost, ale Zeman z něj udělal pevnost horší než za Husáka. Takže nesmíme si plést symptomy s příčinou toho, kam to nyní dospělo. Vždycky je nějaká příčina a pak až symptom,“ uvedl Schwarzenberg.
Předseda KSČM Vojtěch Filip naopak obavy, které vyjádřil zástupce ombudsmanky, sdílí. „Ano, takové obavy sdílím a již včera jsem to řekl Českému rozhlasu,“ řekl ParlamentnímListům.cz. „Pokud vím, bojkot oslav na Hradě organizují a vyzývají k němu lidé, kteří chtějí anebo chtěli kandidovat na prezidenta – Halík, Horáček, Pithart – a kteří se oslav státního svátku na Hradě stejně neúčastní. Proto mám obavy jako Křeček, i co se týče obecně dalšího rozvratu,“ soudí.
„Kam až chtějí v kampani zajít, ukáže nejspíše 17. listopad,“ má jasno europoslanec za ČSSD a sociolog Jan Keller.
Obavy z rozvratu společnosti díky bojkotu hradních oslav nesdílí europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. „Sám jsem odmítl účast na oslavách. Je opravdu neskutečné to, co se děje ze strany Hradu ve věci pana Bradyho. Prezident Zeman by měl pana Bradyho vyznamenat, a tím celou trapnost ukončit. Důvody pro vyznamenání tohoto pána jsou nezpochybnitelné,“ řekl Pospíšil.
Podle místopředsedy KSČM Josefa Skály společnost rozvrací hlavně politika prohlubující sociální rozdíly a vlezlé despocie práva silnějšího. „A samozřejmě i nátlaková divadýlka těch, kdo se neráčí dostavit na oslavy státního svátku kvůli kauze budící řadu velkých otazníků,“ soudí.
„Když Hradu vládla pravdoláska, rozdávaly se metály i krajně pofidérním postavám. Spoustu těch, kdo by si je skutečně zasloužili, nechala hanebně urážet. Sestava, která teď trucuje, k tomu buď mlčela, pokud si rovnou nepřisadila sama. A tak asi opravdu nezbývá, než aby křečovitá snaha o proměnu pravdolásky v dědičnou monarchii dostala výprask i v příštích prezidentských volbách. Pokud jde o letošní oslavy, co takhle nabídnout volná místa lidem, kteří nic neukradli a vydobyli si nezpochybnitelné renomé jako špičky v oboru – od vědců či lékařů až po soustružníky nebo horníky z rozkradené OKD?“ navrhuje Skála.
Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna upozorňuje, že je tradédií národa, že v čase a kontextu událostí kolem nás se vždy najdou ti, kteří se v zájmu svém a různých struktur snaží národ a společnost rozdělit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka