V českých zařízeních pro zajištění migrantů je pak v současné době celkem 62 lidí. A to i přesto, že kapacita těchto zařízení je více než desetinásobná. Jde o osoby zadržené z důvodu porušování pobytového režimu, které čekají na vyhoštění. Jak uvedla Hana Malá z ministerstva vnitra, většina ze zadržovaných cizinců u nás jsou Ukrajinci, následovaní Vietnamci a Alžířany.
Naplněnější jsou pak střediska pro žadatele o azyl, kde pobývá zhruba 350 cizinců čekajících na rozhodnutí českých úřadů. „Průměrný počet žádostí o mezinárodní ochranu činil v tomto roce 115 žádostí za měsíc, přičemž maximum bylo 179 žádostí v únoru a minimum 96 v květnu,“ poznamenala Malá. I tak je to stále méně než loni.
O tom, že příliv uprchlíků z tzv. balkánské cesty se de facto zastavil, pohovořila i mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. „V současné době jsou záchyty nelegálních migrantů u nás takřka mizivé, jde maximálně o jednotky případů týdně a ani s blížící se zimou nelze očekávat žádnou změnu v tomto směru,“ uvedla.
Malá pak v závěru informovala o tom, že do Česka by měla na základě mezinárodních smluv zamířit osmdesátka syrských uprchlíků, kteří jsou v současné době zadržováni v Turecku. Ti se nyní prověřují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef