Úvodní téma aktuálního přehledu mediálních zajímavostí se ještě týká volby členů Rady České televize, ale její rámec přesahuje a je to téma mnohem nebezpečnější. „Velmi důkladně a opakovaně jsem si přečetl vyjádření pana Tomáše Halíka. Tituly neuvádím, protože různými analytiky byly jeho tituly zpochybňovány, tak abych nezabředal do nějakých sporů, tak o něm mluvím tak, co je zřejmé, že se ten člověk jmenuje Tomáš Halík. K té volbě vydal prohlášení o pěti odstavcích. Když to přečtete opravdu velmi podrobně, tak vám to připomíná ty nejhorší propagandistické výplody, které jsme zažili ve dvacátém století za všech totalitních režimů té doby, především to lexikum a stylistika. Ocituji některé věty, které když dáte vedle sebe, tak vám začnou vstávat vlasy na hlavě. Začal takto: ‚volba odborně nekompetentních a politicky zaujatých kandidátů z určitého okraje politického spektra‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Podivuje se, od kdy je Tomáš Halík odborníkem na to, aby poznal, jestli jsou televizák Veselý a novinář Matocha odborně nekompetentní. „Nemá sebemenší právo takto urážet dlouholeté novinářské profesionály. Ti sice nepopsali tolik papíru jako on, který vydal desítky knih s takovými poetickými tituly jako ‚Co je pevné, není bez chvění‘ a podobně. Jsou to opravdu ‚úžasné knihy‘. Zkuste si nějakou přečíst, a pak znáte všechny. Kde tedy bere tenhle člověk, který o sobě říká, že je teolog, odbornou kompetenci k tomu, posuzovat kompetenci nějakých novinářů. To je to nejmenší, co se dá vytknout tomu projevu. Podle něj ta volba ‚je nebezpečným útokem na jeden ze základních pilířů demokracie – svobodu a stranicko-politickou nezávislost veřejnoprávních médií‘. Nevím, jak volba tří lidí z patnácti může způsobit zhroucení jednoho ‚ze základních pilířů demokracie‘. Tím je přece Ústava,“ upozorňuje mediální analytik.
Halík kritizuje, ale sám se paktuje s komunistou Pithartem
V Ústavě, která je pilířem demokracie, se o České televizi nic nepíše. „Tak to je zas jen nějaký emocionální výtrysk páně Halíkova ducha, má-li něco takového. A pokračuji: ‚Režiséři této volby zneužili situaci, v níž platí omezení velkých veřejných demonstrací, protože tento krok směrem k autoritativním režimům by jistě právem takové demonstrace vyvolal.‘ Jak se to přeloží do češtiny? Tři lidé z patnácti jsou krok k ‚autoritativnímu režimu‘. To je k smíchu, kdyby to nebylo k pláči. Neznám režiséry této volby, je mi to však celkem jedno. Ale byli zvoleni lidé, kterých si odborně vážím, a tím to pro mě vadne. Stejně jako několika dalších, kteří v Radě ČT sedí. Tam nejsou samí Šarapatkové, tam je i pár osobností, které nejsou odborně zpochybnitelné. V poměru tří ku dvanácti nevidím jakoukoli šanci k autoritativnímu režimu. Halík v tom vyjádření poprvé a zdaleka ne naposledy v podstatě svolává demonstrace a srocení davu na ulici proti těmto ‚režisérům‘,“ poukazuje Petr Žantovský.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník