Vláda tehdy padla v době půlročního českého předsednictví EU, což vzbudilo rozruch nejen v ČR.
Druhá vláda Mirka Topolánka byla jmenována 8. listopadu 2006. Nahradila tak první Topolánkovu vládu, menšinový kabinet složený z členů ODS a nestraníků, která nezískala důvěru Sněmovny. Druhou Topolánkovu vládu vytvořily ODS, KDU-ČSL a Strana zelených, a také nedisponovala většinou. Na počátku měla ve Sněmovně pouze 100 poslanců a důvěru získala díky dvěma poslancům zvoleným za ČSSD.
Přes křehké postavení ve Sněmovně si Topolánek pro svůj kabinet stanovil ambiciózní reformní cíle, jejichž realizace však narážela na nedostatečnou podporu mezi poslanci. Propad popularity vlády i ODS vyústil v říjnu 2008 ve volební debakl v krajských a senátních volbách, který citelně otřásl i Topolánkovým křeslem. Spory panovaly uvnitř koalice i jednotlivých stran.
Vláda čelila několika pokusům o sesazení, které vedla opozice v čele s ČSSD. Vyšel až ten pátý, když s opozicí hlasovali také čtyři poslanci zvolení za koaliční strany – Jan Schwippel, exministr financí Vlastimil Tlustý z ODS a bývalé členky Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. ČSSD tehdy hlasování zdůvodnila postupem premiéra Mirka Topolánka a jeho přítele Marka Dalíka v kauze bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa. Dalík se podle médií pokoušel jménem premiéra přesvědčit redaktora ČT, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování Wolfa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp