S požadavkem demonstrantů na odstoupení premiéra souhlasilo 42,6 procenta účastníků průzkumu. Stejný podíl respondentů ale tento požadavek odmítl a téměř 15 procent zvolilo odpověď nevím. „Konec Andreje Babiše se ukazuje být silně polarizujícím prvkem,“ okomentoval vyrovnaný výsledek ředitel agentury Median Přemysl Čech.
Odchod Benešové z čela justice v průzkumu podpořilo 37,4 procenta respondentů. Opačný postoj zaujalo 40,4 procenta dotázaných.
O tom, že by premiér měl s demonstranty jednat, je přesvědčeno 51 procent lidí. K jednání naopak nevidí důvod přibližně třetina dotázaných, přičemž jejich podíl roste s věkem, zjistil průzkum.
Autory výzkumu také zajímal názor veřejnosti na budoucí směřování spolku Milion chvilek, který demonstraci pořádal. Tři z deseti lidí si myslí, že by měl zůstat jen občanskou aktivitou. Čtvrtina respondentů si přeje jeho úplný zánik a 20 procent oslovených by podpořilo jeho přerod v politickou stranu nebo hnutí. Konec aktivit si přejí především voliči ANO a SPD. Aktivní politickou budoucnost podporují nejvíce voliči ODS, zjistil Median.
Sérii demonstrací, která vyvrcholila v neděli na Letné, odstartovala dubnová demise ministra Jana Kněžínka (za ANO) a výběr jeho nástupkyně. Kněžínek odchod z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, kde mezi obviněnými figuruje i Babiš. Premiér případ označuje za politickou kauzu.
Požadavky demonstrantů se postupně zaměřily na celou vládu a demisi premiéra. Patří mezi ně přijetí pojistek pro nezávislost justice a demise Benešové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab