Nedostatek léků v lékárnách. Vláda sahá do zdravotnictví. Špatně, udeřila Vildumetzová

25.08.2022 18:53 | Zprávy

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byla Jana Mračková Vildumetzová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny z hnutí ANO. Poslanci v pátek znovu projednají vládní novelu o snížení zdravotních plateb státu za děti, studenty, důchodce nebo nezaměstnané. Proč opozice proti snížení plateb vystupuje tak neústupně? Není omezení rozpočtových výdajů v době energetické krize nezbytné? A proč nedokáže vláda a opozice najít společnou řeč?

Nedostatek léků v lékárnách. Vláda sahá do zdravotnictví. Špatně, udeřila Vildumetzová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Mračková Vildumetzová

Vládní novela má snížit platby za státní pojištěnce na zbytek letošního roku, a to o necelých 500 korun měsíčně tak, aby se v tom celoročním průměru dostaly na stejnou úroveň, na jaké byly vloni. Celkem jde o 14 miliard korun do systému zdravotního pojištění. Ty by stát chtěl tou změnou ušetřit. ANO to dlouhodobě odmítá. Zítra se k novele kvůli vetu prezidenta Miloše Zemana k Sněmovna vrátí znovu. 

Opravdu je hnutí ANO přesvědčeno, že by snížení plateb za státní pojištěnce znamenalo velký problém? "Kdybychom o tom nebyli přesvědčeni, tak bychom k tomu tak kriticky nevystupovali. Jsme přesvědčeni o tom, že vzít na zdravotním pojištění 13 miliard, které mohou způsobit nedostupnost a ohrozit kvalitu zdravotní péče v této době, tak si v žádném případě nemyslíme, že je to dobrý krok. I v kontextu s tím, že tato vláda avizovala, že bude bojovat s šedou ekonomikou ve svém programovém prohlášení a zruší elektronickou evidenci tržeb," poznamenala Mračková Vildumetzová. 

"Když tady chtějí vzít, tak tady přeci měli u toho EET ty zdroje, kdyby to nezrušili, tak nemuseli vůbec s tímto návrhem přijít a mohli to v rámci toho zdravotního pojištění nechat," řekla, jak platby za státní pojištěnce souvisí s EET.

"Je jasné, že za úkony v nemocnicích a ve zdravotnických zařízeních platí zdravotní pojišťovny, určitě jste se někdy setkal s případem - a já jsem se s ním osobně setkala, že třeba někdo má nějaký zdravotní problém, vážný, a ta zdravotní pojišťovna k tomu musí dát souhlas, protože ten úkon stojí řadu finančních prostředků, jsou to třeba i lidé, kteří mají nějaký nádor a tak dále, osobně jsem se s tím setkala, kdy dlouhé týdny trvalo, než ta zdravotní pojišťovna právě z důvodu finančních to třeba schválila - a je jasné, že pokud se tedy vezme zdravotním pojišťovnám 13 miliard, tak to může způsobit to, že nebudou některé ty operace, na které ty lidé čekají... A já třeba z pozice starostky jsem měla možnost se setkat s lidmi, kteří za mnou přišli a byli nešťastní, že jim třeba žádný lékař nechce v danou chvíli pomoci, a my všichni bychom chtěli pomoci, a proto musíme právě v této oblasti dávat co nejvíce finančních prostředků, a naše vláda dala o kolik miliard více zdravotnictví," poznamenala Mračková Vildumetzová k dopadům. Ministerstvo zdravotnictví však ubezpečuje, že to negativní dopad mít nebude.

Mračkovou Vildumetzovou podle jejích slov také znepokojuje nedostatek léků v lékárnách. "Jestli nejsou léky pro malé děti, Nurofen a další věci... Souvisí to s tím zdravotnictvím," poznamenala.

"Brát finanční prostředky zdravotnictví je krok špatný. Vláda mohla jít do jiného z resortů," poznamenala Mračková Vildumetzová a opětovně zopakovala, že nechápe, proč vláda zrušila EET, ze které měla příjem 13 miliard. "Nemusela vůbec brát, a zdraví je to nejdůležitější," uvedla.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …